Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Penalitati pt neplata tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Penalitati pt neplata tva

As dori sa stiu cum se calculeaza penalitatile sau dobanzile pentru neplata la termen a TVA? si perioada de penalizare sau transe daca sunt.Mi s-a comunicat neoficial ca pana la 60 zile e penalizarea de 0.04 % / zi, iar dupa 60 zile un alt procent mult mai mare.Va multumesc
pana la 30.06.2010 dobanda este de 0,1% pe zi
perioada 1 iulie - 30 septembrie 2010 - 0,05% pe zi
incepand cu 1 octombrie - 0,04% pe zi

pe langa dobanda, incepand cu 1 iulie se calculeaza si penalitati
5% din suma pentru intarzieri mai mari de 30 zile
15% din suma pentru intarzieri mai mari de 90 zile