avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 169 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Penalitati pt neplata tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Penalitati pt neplata tva

As dori sa stiu cum se calculeaza penalitatile sau dobanzile pentru neplata la termen a TVA? si perioada de penalizare sau transe daca sunt.Mi s-a comunicat neoficial ca pana la 60 zile e penalizarea de 0.04 % / zi, iar dupa 60 zile un alt procent mult mai mare.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: jester , utilizator 18:21, 8 Februarie 2011
pana la 30.06.2010 dobanda este de 0,1% pe zi
perioada 1 iulie - 30 septembrie 2010 - 0,05% pe zi
incepand cu 1 octombrie - 0,04% pe zi

pe langa dobanda, incepand cu 1 iulie se calculeaza si penalitati
5% din suma pentru intarzieri mai mari de 30 zile
15% din suma pentru intarzieri mai mari de 90 zile

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalitati pt neplata impozitului pe casa, teren, masina pt anul in curs smndraghici smndraghici Buna ziua, Daca n-am platit in cursul anului impozitul pt casa, masina si teren, care sunt penalitatile si cum se calculeaza. As vrea sa platesc acum si ... (vezi toată discuția)
Dobanzi si penalitati neplata tva ancatod ancatod buna ziua functionez ca pfa din 2005, incepand cu aug 2007 am depasit plafonul de 35000 euro, dar nu m-am inregistrat ca platitor de tva, in urma unei ... (vezi toată discuția)
Penalitati cass radu1838 radu1838 Buna ziua. Sunt fost PFA si am primit recent o notificare de la CASS pentru achitarea obligatiilor restante 2005-2009. As dori sa stiu la cat se ridica ... (vezi toată discuția)