Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

sunt in div cu sotia mea ,avem 2 copii minori , care sper sa ramina cu mine , am cerut pensie alimentara probl este ca ea se afla in italia unde si lucreaza ,este de acord cu div , pensia alim se va plati dupa venitul ei din italia ///? si daca ea nu aduce adeverinta si spune ca nu are servici?
Daca nu depune adeverinta de venit si nici dvs. nu sunteti in masura sa indicati instantei angajatorul si sediul acestuia, atunci pensia se va stabili in functie de venitul minim pe economie din tara-33% din 670 lei.

pensia alim se va plati dupa venitul ei din italia ///? si daca ea nu aduce adeverinta si spune ca nu are servici?

Acest lucru depinde mult de sotia dvs.Daca are contract,va va fi mai usor,dar daca nu lucreaza cu "acte in regula"...
Parerea mea este sa discutati cu sotia dvs.,ca pentru binele copiilor sa aduca acte doveditoare.
Domnii av.va vor spune ce curs trebuie urmat.

daca ea imi lasa copii sau eu cistig copii sunt obligat sai las in vizite in italia
Sunteti obligat numai in masura in care mama solicita stabilirea unui program de vizita pe cale judecatoreasca si il si obtine.
Parintele caruia nu i se incredinteaza minorul/minorii pastreaza dreptul de a veghea la cresterea si educare acestora , precum si dreptul a avea relatii personale cu acestia, relatii care pot fi stabilite de comun acord intre cei doi parinti sau pe cale judecatoreasca, atunci cand parintii nu cad de acord cu privire la modul de exercitare al acestui drept.
a depus un program de vizita numai ca nu specifica unde in romania sau in italia si unde se duc copii mei in italia ,nu pot avea curaj sai las in vizita acolo