avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA declaratie 392
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA declaratie 392

Buna ziua.

Sunt PFA neplatitor de TVA, inregistrat in scopuri de TVA conform 153^1, pentru ROI (Intracomunitar), deci am doua coduri CIF unul cu RO si altul fara.

Eu pe facturile intracomunitare trec codul cu RO si TVA 0.

Pe 390 VIES trec codul cu RO.

Intrebarea mea este ce cod foloesc la completarea declaratiei 392?

Eu am emis facturi exclusiv in UE.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: okochea , utilizator 13:06, 9 Februarie 2011
codul care l-ati folosit la emiterea facturilor
deci asta inseamna ca trebuie sa depun doua declarati? una cu O lei cea fara RO si una cu suma totala a facturilor la cea cu RO?

Repet este vorba despre aceeasi persoana codul cu RO fiind exclusiv pentru Registrul Intracomunitar..

Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl neplatitor de tva, inscris in roi presteaza servicii informatice ralle ralle Buna ziua, Situatia de fapt: Avem un SRL pt servicii informatice - microintreprindere, neplatitor de TVA. Recent ne-am inscris in ROI cf. art 153^1 (in ... (vezi toată discuția)
Pfa norma de venit, intracomunitar, declaratii robilix robilix buna ziua am un pfa cu norma de venit, neplatitor de tva deoarece prestez servicii si in tarile UE am depus cererea pentru cif de tva, eu ramanand ... (vezi toată discuția)
Facturare cu sau fara tva? inregistrare roi? gistra gistra 1) Am o firma platitoare de TVA si prestez servicii IT la o firma neplatitoare de TVA din UK. In acest caz facturez cu TVA 0, TVA 24% sau fara TVA? 2) Am un ... (vezi toată discuția)