Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA declaratie 392
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA declaratie 392

Buna ziua.

Sunt PFA neplatitor de TVA, inregistrat in scopuri de TVA conform 153^1, pentru ROI (Intracomunitar), deci am doua coduri CIF unul cu RO si altul fara.

Eu pe facturile intracomunitare trec codul cu RO si TVA 0.

Pe 390 VIES trec codul cu RO.

Intrebarea mea este ce cod foloesc la completarea declaratiei 392?

Eu am emis facturi exclusiv in UE.

Multumesc.
codul care l-ati folosit la emiterea facturilor
deci asta inseamna ca trebuie sa depun doua declarati? una cu O lei cea fara RO si una cu suma totala a facturilor la cea cu RO?

Repet este vorba despre aceeasi persoana codul cu RO fiind exclusiv pentru Registrul Intracomunitar..

Multumesc.