Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum se da numarul de contract???
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum se da numarul de contract???

Lucrez la o firma de prestari servicii si avem incheiate niste contracte la care numerotarea a pornit de la nr. 100. Aceste contracte nu sunt inregistrate in nici un document. Acum am incheiat alte contracte si le-am numerotat in continuarea celorlalte, insa, am inteles ca trebuia sa le dau, de fapt, numarul de inregistrare din registrul de corespondenta intrari-iesiri. As vrea sa stiu in final cum trebuie sa le dau numar contractelor, pentru ca pe cine intreb imi spune altceva?
Numerele de contract se dau din condica de secretariat a firmei care este acel registrul de corespondenta intrari-iesiri a tuturor documentelor care intra si ies din firma. Numerele se dau in ordinea cronologica adocumentelor fara a se lasa spatii goale.
exista un registru special sau poate fi facut (caiet -registru de predare -primire documente)
Va multumesc:)!!