avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - CAS
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - CAS

Buna Ziua,
Am avut un PFA din 2008 pana in 10 iunie 2010, cand mi-am suspendat activitatea pentru ca am intrat in concediu ingrijire copil. Am fost angajata si cu contract de munca la o societate comerciala, in acelasi timp. Am primit o instiintare de la CAS, sa ma duc sa-mi clarific situatia.
Intrebarea mea este, pentru acesti doi ani in care am avut PFA, sunt obligata sa platesc CAS?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: valy_c , utilizator 14:57, 12 Martie 2011
Daca pe perioada cat ati avut PFA ati avut si contract de munca la care s-au platit contributiile la pensie nu trebuie sa platiti contributie la CAS pentru PFA. Conform legii pensiilor nr 19/2000 in vigoare la acea data:
Art. 5. - (1) În sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
I. persoanele care desfăşoară activităţi pe bază de contract individual de muncă şi funcţionarii
publici;
II. persoanele care îşi desfăşoară activitatea în funcţii elective sau care sunt numite în cadrul
autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi membrii cooperatori
dintr-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti, ale căror drepturi şi obligaţii sunt asimilate, în
condiţiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevăzute la pct. I;
III. persoanele care beneficiază de drepturi băneşti lunare, ce se suportă din bugetul
asigurărilor pentru şomaj, în condiţiile legii, denumite în continuare şomeri;
IV. persoanele care se află în una dintre situaţiile următoare:"
a) asociat unic, asociaţi, comanditari sau acţionari;
b) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare sau de management;
c) membri ai asociaţiei familiale;
d) persoane autorizate să desfăşoare activităţi independente;
e) persoane angajate în instituţii internaţionale, dacă nu sunt asiguraţii acestora;
f) alte persoane care realizează venituri din activităţi profesionale;
Art. 6 – (1) Persoanele prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. IV şi V care au cel puţin vârsta
de 18 ani sunt obligate să se asigure pe baza declaraţiei de asigurare. Declaraţia de asigurare
se depune în termen de 30 de zile de la data încadrării în situaţia respectivă la casa teritorială
de pensii din raza de domiciliu sau de reşedinţă. Venitul lunar asigurat este cel stabilit prin
declaraţia de asigurare.
(2) Se exceptează de la obligativitatea depunerii declaraţiei de asigurare persoanele
prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. IV şi V, dacă beneficiază de una dintre categoriile de pensii
prevăzute de prezenta lege sau dacă se regăsesc în situaţiile prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. I, II
şi III."
Ultima modificare: Miercuri, 9 Februarie 2011
OanaLH, utilizator
dar contributia la pensie mai trebuie platita?
As vrea sa va intreb daca declaratia pentru sanatate mai trebuie depusa?
Multumesc anticipat!
Va rog sa imi spuneti daca declaratia pentru sanatate mai trebuie depusa penru PFA?
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii asigurari sociale administrator pensionar rusumaria1 rusumaria1 as dori o relatie in legatura cu (CAS) pentru administrator cu contract de mandat care este si pensionar. intrbarea mea ar fi daca este obligatoriu de retinut ... (vezi toată discuția)
Plata cas lucica crivat lucica crivat In cazul in care o persoana este pensionata medical si are deschisa o intreprindere individuala , mai e nevoie sa fie inregistrata la ITM pentru a i se retine ... (vezi toată discuția)
Pfa care are si carte de munca la un srl - plateste cas de 2 ori? Delia Elena  NEDA Delia Elena NEDA Am aflat cu stupoare de 2 saptamani ca trebuia, in calitate de PFA, sa platesc CASS de la momentul inregistrarii ca PFA (deci acum platesc retroactiv, pe ... (vezi toată discuția)