Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... contract de nevoi personale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

contract de nevoi personale

Buna ziua. Am si eu o intrebare : am divortat de 2 ani iar in timpul casniciei noastre fostul meu sot a contractat un imprumut pentru nevoi personale pt.persoane fizice , contract pe care l-a semnat doar el cu banca Piraeus( pe 10 ani) iar pe mine m-au pus sa semnez ca sint de acord ca le sa ia acest imprumut . Mentionez ca pe contract eu nu am semnat iar ratele le-a platit fostul meu sot . Banii i-a investit in afaceri la negru . Acum ca sintem divortati ma ameninta ca ma va da in judecata ca sa platesc si eu jumatate din credit ? Are acest drept ? Va trebui sa platesc si eu rate la acest credit ? Eu nu stiu ce a facut cu banii .
Da, are acest drept, in masa partajabila intra si activul ( bunuri comune ) si pasivul ( datorii).
Ati facut si partajul acum doi ani? Mai sus scrieti ca ati fost pusa sa semnati apoi ca nu ati semnat.Ce anume ati fost pusa sa semnati?
Nu imi mai aduc bine aminte ce act am semnat dar o copie dupa contract este la mine si nu am semnat pe el doar fostul meu sot . Am facut o adresa scrisa catre banca iar ei mi-au raspuns ca nu apar in evidentele lor nici ca coplatitor , nici ca titular de credit si nici ca girant la acest credit . Adevarul este ca eu nu am citit hirtiile deoarece erau stufoase si nu stiam nici termenii dar mi-a explicat dl. de la banca ca prin acest act imi dau acordul ca el sa ia acest credit .
Partaj la tribunal nu am facut deoarece mi-a lasat apartamentul mie printr-un act "Partaj voluntar" facut la notar si autentificat .