Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... COR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

COR

Va rog sa-mi comunicati care este criteriul de diferentiere intre muncitor si muncitor necalificat? Mai precis cum incadrez o persoana ca munciitor necalificat sau muncitor calificat. Stiu ca din punct de vedere banesc muncitorului calificat i se aplica un coeficient de 1,2 conform Contractului colectiv unic la nivel national. va multumesc anticipat.
Studiile şi experienţa în meseria respectivă.;)
se vor lua in considerare si necesitatile postului respectiv, daca este necesar sa se angajeze o persoana cu studii superioare pentru activitati care pot fi prestate de o persoana cu studii postliceale, liceale (tinand cont bineinteles si de exceptii: nu o sa angajati de ex economist o pers cu studii medii, sau in loc de inginer un tehnician, etc.).
Mai puteti consulta si noile prevederi referitoare la COR: www.avocatnet.ro/content/art...
aartist a scris:

Va rog sa-mi comunicati care este criteriul de diferentiere intre muncitor si muncitor necalificat? Mai precis cum incadrez o persoana ca munciitor necalificat sau muncitor calificat. Stiu ca din punct de vedere banesc muncitorului calificat i se aplica un coeficient de 1,2 conform Contractului colectiv unic la nivel national. va multumesc anticipat.

Criteriul de diferentiere dintre un muncitor necalificat si unul calificat il constituie studiile sau calificarile profesionale care sunt necesare ocuparii acelui post.
Referitor la salarizare coeficientul de 1,2 se aplica la salariul minim brut pe tara. Muncitorii calificati pot avea un salariu mai mare sau cel putin egal cu 600 lei.