Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Mod calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Mod calcul concediu medical

Buna ziua!
Ma puteti ajuta va rog sa calculez concediul medical pe care ar trebui sa il primesc aferent lunii ianuarie anul curent?
Salariul brut il am de 1746 constant de 1 an de zile, in luna noiembrie si decembie am fost in somaj tehnic, am primit 75% din brut dar contributiile au fost platite de catre stat la salariul minim conform Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 4/2010. In luna ianuarie in intervalul 11-26 am avut concediu medcal cu cod de indemnizatie 100% si pana pe 31 ianuarie cu cod de 75% in continuare.
Multumesc mult!
Somajul tehnic suspenda contractul de munca si ca atare nu intra in baza de calcul a concediului medical. Conform OUG 158/2005 stagiu de cotizare il constituie ultimele 6 luni lucrate din ultimele 12 luni, deci baza de calcul o reprezinta veniturile salariale anterioare intrarii in perioada de somaj tehnic.
Gresit. In perioada in care un salariat a fost in CM, se ia in calcul salariul minim pe economie. Pentru lunile nov si dec se ia in calcul 600 lei/luna.
boerica a scris:

Gresit. In perioada in care un salariat a fost in CM, se ia in calcul salariul minim pe economie. Pentru lunile nov si dec se ia in calcul 600 lei/luna.

Puteti posta o baza legala?
OUG 158/2005 nu asimileaza stagiului de cotizare perioada in care contractul de munca este suspendat ca urmare a somajului tehnic. Este adevarat ca OUG 4/2010 face referire la calitatea de asigurat la nivelul salariului minim garantat in plata, dar eu l-a aplica doar in cazul in care imi sunt afectate cele 6 luni din ultimele 12 luni.
OUG 4/2010
Art. 1 alin 8
(8) Pentru stabilirea si calculul indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile ulterioare, se utilizeaza salariul de baza minim brut pe tara garantat în plata, în
vigoare în perioada prevazuta la alin. (1). În situatia în care stagiul de cotizare realizat potrivit alin. (3) este corespunzator unei fractiuni de luna, se utilizeaza salariul de baza minim brut pe tara garantat în plata, în vigoare în perioada respectiva, corespunzator fractiunii de luna.