Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplata salariului la data stabilita in contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplata salariului la data stabilita in contract

Sunt angajata la o asociatie din data de 07.01.2011 si lucrez pe un proiect european.In contractul de munca este stipulat faptul ca plata salariului se face in data de 10 a fiecarei luni. Este data de 10 si nu au virat banii. ce sa fac?
Depuneti plangere scrisa la ITM.
Buna seara
Codul muncii
Plata salariului
Art. 161. - (1) Salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.
(2) Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar, in cazul in care aceasta modalitate este prevazuta in contractul colectiv de munca aplicabil.
(3) Plata in natura a unei parti din salariu, in conditiile stabilite la art. 160, este posibila numai daca este prevazuta expres in contractul colectiv de munca aplicabil sau in contractul individual de munca.
(4) Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.
Rabdare.Se mai intampla sa inatarzie intrarea banilor in cont. Mai incercati maine.
ContSters42179, utilizator
VA MULTUMESC FRUMOS