avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj?

Stiu ca trebuie sa ai 12 luni lucrate ca sa poti intra in somaj. Intrebari :
1) obligatoriu NUMAI ultimele 12 luni?
2) Cele 12 luni trebuie sa fie continue, fara 1 zi interupere ?
3) se poate si 12 luni , ultimele , dar la 2-3 angajatori, fara pauza ?

Ma intereseaza deoarece am 10 luni de munca la 1 angajator si in 1 luna am preaviz.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:43, 11 Februarie 2011
Punctul 3 este valabil. Se poate.
Ca sa puteti beneficia de indemnizatie somaj, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii de acordare a indemnizatiei de somaj. Prin urmare, raspunsul este NU la toate cele trei intrebari.
1. Perioada de preaviz este perioada lucrata si cotizata la somaj, conform CIM.
2. Cele 12 luni (din ultimele 24 de luni) nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj - cum se calculeaza cele 12 luni din ultimele 24 anterioare depunerii cererii? popei popei Buna ziua, Legea 76/2002 art 34.1.a stipuleaza \"au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie de somaj? tr3s tr3s Am fost disponibilizat in aprilie 2010 de la o firma care a intrat in insolventa la acea data, am plecat de la ei cu somaj, pe perioada de 9 luni, in toata ... (vezi toată discuția)
Somaj rapidcristi rapidcristi Fratele meu lucreaza de cativa ani la o firma cu contract de munca pe perioada determinata (1 august - 30 aprilie) sta 3 luni de zile acasa si apoi din nou ... (vezi toată discuția)