Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii rezumat contributii salariale 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

rezumat contributii salariale 2011

va rog sa ma corectati daca gresesc:
CONTRIBUTII ANGAJAT:
1. SOMAJ: (Venit realizat + cm unitate)*0.5 %
2. CAS: ( Venit realizat + baza calcul CAs )*10.5%
3. CASS: Venit realizat *5.5%

CONTRIBUTII ANGAJATOR:1. SOMAJ: ( Venit realizat + cm unitate) *0.5%
2. CAS: ( Venit realizat + baza calcul CAS )*20.8%
3. CASS: (Venit realizat + cm unitate)*5.2%
4. Fond garantare: (venit realizat + cm unitate) *0.25%
5. Fond accidente: ( Venit realizat + baza calcul CAS)*0.15%
6. Contrib conc medicale: (Venit realizat + cm unitate)*0.85%

Baza calcul CAS: (2022*35%)* zile medical / zile lucratoare din luna
Baza calcul concediu medical : venituri brute pe ultimele 6 luni ( plafonate la 12 sal minime pe economie) / zile lucratoare pe ultimele 6 luni.

CAS ANGAJAT/ ANGAJATOR se plafoneaza la 5 salarii medii brute pe econ - 5* 2022
Se mai plafoneaza si contrib concedii medicale?

Toate medicalele se introduc in Sectiunea D din D112. Va rog sa-mi spuneti daca se mai introduce ceva si in Sectiunea B?

Chiar nu ne poate lamuri nimeni? Cred ca subiectul este interesant pentru toata lumea.
Daca ne pot ajuta niste specialisti:help:
In ceea ce priveste contributia de concedii si indemnizatii:
670*12*nr salariati*0.85%.

Nu am intocmit inca d112.
Sunt 2 erori in rezumat:
a. Fond Garantare : se adauga la baza si (Venit Realizat+cm unitate) realizate de Pensionari.
b.in baza la Fond Accidente se adauga 670*zile medical / zile lucratoare din luna si nu (2022*35%)* zile medical / zile lucratoare din luna

O seara buna.