Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilire domiciliu minor in straintate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilire domiciliu minor in straintate

Buna ziua,
Doresc sa ma stabilesc cu fiul meu de 11 ani in Suedia.In urma divortului am hotarare judecatoreasca prin care imi este incredintat spre crestere si educare. Intrebarea este:am nevoie de consimtamantul fostei sotii pentru asta?
Multumesc
da aveti nevoie. in decizie probabil scrie undeva ca deciziile importante privind viitorul minorului se iau de comun acord, daca nu e de acord tb sa mergeti in instanta si sa dem necesitatea plecarii din tara cu minorul. dar e complicat pt ca si ea are dreptul la vizite si nu stiu daca veti reusi. incercati sa-i explicati ca ii oferiti o viata mai buna in strainatate.
Nu aveti nevoie de consimtamantul sotiei, pentru ca aveti minorul incredintat printr-o hotarare definitiva si irevocabila.
D.na simonette are dreptate.Daca sotia are drept de vizita ,dvs.ii veti comunica noua adresa si nu are decat sa va viziteze.
Multumesc pentru raspunsuri!
Am primit raspunsul autoritatilor suedeze, nu am avut nevoie de consimtamantul fostei sotii pentru asta, le-am aratat decizia de divort, nu mi-au cerut tradusa si legalizata, s-au ocupat ei de asta.Totul este OK.
O zi buna!