Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca - zona I radiatii

sunt pensionara la limita de varsta din anul 2000 am lucrat 16 ani si 3 luni in grupa1 zana1 de radiatii si 7 ani in grupa2 de munca, ma intereseaza daca beneficiez de recalcularea pensiei potrivit noii legi a pensiei care se aplica de la 1 ianuarie 2011. Valoarea punctului de pensie pentru grupele1 si 2 de munca este diferit( fata de punctul de pensie actual care este egal pentru toti pensionarii) dupa recalculare?
Valoare punctului de pensie este acelas pentru toate grupele adica 732,8 lei noi.Numai punctajul mediu anual e diferit in functie de salariul avut si bine inteles punctele anuale realizate.daca vati pensionat dupa legea 3/1977,iar la recalcularea din 2005 dupa leg.19/2000 vi s-a aplicat stagiul complet de cotizare de 25 de ani in aceasta luna primiti recalcularea prevazuta de leg.263/2010 atat pentru grupa I cat si pentru grupa 2-a.
Daca vi s-a aplicat O.U.G.100/2008 in luna iunie 2009 o sa vi se acorde acum o diferenta de puncataj prevazuta in legea 263/2010 art.169(1-5).

Art. 169
(1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si/sau grupa a II-a de munca, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in situatia in care, la recalcularea pensiilor in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, aprobata cu completari prin Legea nr. 78/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru determinarea punctajului mediu anual s-a utilizat vechimea in munca necesara deschiderii dreptului la pensie prevazuta de acte normative cu caracter special.
(3) De cresterea punctajelor anuale prevazuta la alin. (1) beneficiaza si persoanele ale caror drepturi de pensie s-au deschis in perioada 1 aprilie 2001—2 noiembrie 2008 inclusiv, numai in situatiile in care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual s-au utilizat stagiile complete de cotizare prevazute de legislatia in vigoare in perioada respectiva.
(4) Prevederile alin. (1) se aplica prin acordarea diferentei dintre cresterea punctajului mediu anual rezultata si cea acordata conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 100/2008 pentru completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, aprobata prin Legea nr. 154/2009.
(5) In situatia in care cuantumul pensiei aferent punctajului mediu anual rezultat in urma aplicarii prevederilor alin. (1)—(4) este mai mic decat cel cuvenit sau aflat in plata, se mentine acest cuantum pana la data la care, prin aplicarea formulei de calcul prevazute de lege, se obtine un cuantum al pensiei mai mare.

Valoarea punctului de pensie este aceeasi pentru toti pensionarii.Punctajul mediu anual este diferit.Adica fiecare cu punctajul lui.