Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cine poate face sesizarea catre radet in cadrul unei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cine poate face sesizarea catre radet in cadrul unei as.de proprietari?

Buna dimineata,

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o problema.
Din luna decembrie am inceput sa platim caldura la pausat, deoarece am renuntat la repartitoarele de caldura. Eu stau la parter si toata coloana nu avem caldura, deoarece aerisirea se face la apartamentul de la ultimul etaj. Respectiva proprietara nu vrea sa ne lase sa intram la ea in casa si sa facem aerisirea. Doamna administrator nu a luat nicio masura in aceasta privinta, iar eu platesc 10 m de caldura degeaba.
Intrebarea mea care este: eu ca proprietar pot face sesizare la radet despre problema mea, sau doar administratorul sau presedintele pot face?

Va multumesc anticipat!
Ati putea sa faceti sesizare si dv. daca problema ar fi a RADET-ului. Dar nu e!
RADET-ul are responsabilitate numai pana la contorul de bransament, cel din subsol.

Dupa acest contor, cum e gestionata caldura venita de la furnizor, prin ce tevi intra, care sunt aerisite, care sunt infundate si trebuie desfundate, care se fisureaza, care curg, toate aceste aspecte intra in responsabilitatea asociatiei, a administratorului, a presedintelui de asociatie.

Doamna in apartamentul careia se afla teava pentru aerisirea coloanei este obligata de legea 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari sa permita accesul in apartament in vederea inspectarii si reparatiei proprietatii comune. Teava de caldura este proprietate comuna.
Accesul se face in cazuri normale cu un preaviz de 5 zile, dar in cazuri de urgenta cum este acesta al dv. se poate cere accesul pe loc, fara preaviz.
Multumesc mult! M-ati luminat!
Dar daca doamna tot nu vrea sa ne permita accesul in casa pentru rezolvarea problemei, cum pot rezolva?
Va dati seama ca deja suntem in jumatatea lunii februarie si eu tot nu beneficiez de caldura. Este groaznic.
O amenintati cu datul in juddecata pentru obstructionarea intretinerii proprietatii comune de catre asociatie in temeiul urmatoarelor articole din legea 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari:
Art. 15. - Cu un preaviz de 5 zile, proprietarul este obligat sa accepte accesul in apartamentul sau in spatiul sau al unui delegat al asociatiei, atunci cand este necesar sa se inspecteze, sa se repare ori sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna, la care se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spatiu. Fac exceptie cazurile de urgenta, cand accesul se poate face fara preaviz.
Art. 18. - In cazurile in care in cladirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriasi impiedica, cu buna-stiinta si sub orice forma, folosirea normala a cladirii de locuit, creand prejudicii celorlalti proprietari ori chiriasi, dupa caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei sa hotarasca masurile pentru folosirea normala a cladirii, precum si plata daunelor.
elga50, moderator
Va multumesc din suflet!