Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Ceva referire la \"Payroll Taxes\" prin contracte ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Ceva referire la "Payroll Taxes" prin contracte PFA-firma SUA?

Buna, am dat peste un contract cu o firma din SUA, in continutul contractului apare notiunea de "Payroll Taxes", care dupa mine este strans legata de relatia angajat-angajator, fiind cum ar veni partea de plata a angajatorului pentru angajat catre stat. Se poate trece asa ceva intr-un contract PFA - firma din SUA? Considera cumva firma din SUA PFA-ul cu care lucreaza angajatul sau?
Payroll taxes din cate stiu eu sunt ele retinute la sursa de platitor, pentru Social Security (pensie), Medicare (sanatate batrani), Unemployment (somaj) si imp pe venit retinut in avans. PFAul nu este o companie, asa ca presupun ca partenerul american trebuie sa-l vada ca pe o persoana fizica obisnuita, desi n-ar trebui sa retina respectivele taxe pentru un non-rezident. Cum suna articolul?
This document serves as a legal and binding document regarding all employees of <Company Name> living outside of the United States. Regarding payroll taxes for said employees in Romania, the following shall apply:

Ultimately, each employee is responsible for his or her payroll taxes according to the laws of the jurisdiction where they reside. Employees must be in the United States (herein, US) for less than one hundred eighty-three (183) days in any calendar year. Employees are considered “Dependents-Personal Service” by the United States Internal Revenue Service (herein, IRS). Per the US IRS, any work performed by Dependents-Personal Service in the United States, such as installs or training, is taxable US payroll. However, there is no reporting on foreign sourced installs and training. Also, no Romanian employees of a United States Corporation qualify as exempt, per the US IRS.

Finally, in order to be employees of a United States Company while living in the Romanian, each employee must provide a US Work Identification Number or Social Security Number. These can be obtained through work visas, consulates, or a local international affairs division.
Please sign and return this document via facsimile or mail, in evidence that you have received and agreed to the information regarding your Payroll Taxes.

Eu ce nu inteleg din asta, firma asta ma considera angajatul lor sau imi spune ce conditii ar trebui sa fie indeplinite ca sa fiu angajatul lor ? Daca as fi considerat angajat nu mai vad rostul PFA-ului ... Daca in contract mai sunt si clauze de genul:

7 Tax liabilities
It is hereby declared that it is the intention of the parties that the Contractor shall have the status of a self-employed person and shall be responsible for all income tax liabilities and National Insurance or similar contributions in respect of his fees and the Contractor hereby indemnifies the Client in respect of any claims that may be made by the relevant authorities against the Client in respect of income tax or National Insurance or similar contributions relating to the Contractor's services hereunder.

sau

9 Nothing in this Agreement shall be construed or have effect as constituting any relationship of employees and employer between the Client and the Contractor.

nu inteleg rostul chestiei de mai sus in care se spune despre angajatii companiei ...
este necesar formularul E 101 daca va detasati sa prestati serviciile in SUA normal ca el face un contract dar daca dvs. nu indepliniti conditiile eliberarii formularului 101 va obligati sa platiti acolo taxele in calitate de salariat al SUA, contractul este considerat nul.
doradragan, utilizator
:hm:Partenerul american doreste sa se protejeze de un eventual control la ei si le va indica faptul ca v-a explicat diferenta intre angajat / non-angajat. Sectiunea pare strict explicativa, nu creeaza nici unei parti obligatii, daca am citit bine.

Cred ca cel mai bine e sa-i intrebati de ce ataseaza niste paragrafe care fac referire la "all employees of <Company Name> living outside of the United States" la un contract cu un self-employed, cf intelegerii in rest?
eumarian a scris:

:hm:Partenerul american doreste sa se protejeze de un eventual control la ei si le va indica faptul ca v-a explicat diferenta intre angajat / non-angajat. Sectiunea pare strict explicativa, nu creeaza nici unei parti obligatii, daca am citit bine.

Cred ca cel mai bine e sa-i intrebati de ce ataseaza niste paragrafe care fac referire la "all employees of <Company Name> living outside of the United States" la un contract cu un self-employed, cf intelegerii in rest?

Exact asta e marea mea problema / intrebare, de ce baga acolo "all employees of <Company Name> living outside of the United States" daca am statut de self-employed / PFA. O sa-i intreb sa vad care-i treaba cu chestia asta...
Multumesc