avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Un maistru intr-o intreprindere de armament a statului ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Un maistru intr-o intreprindere de armament a statului e functionar public?

daca tatal meu e maistru intr o intreprindere de armanent a statului e functionar public?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 01:59, 14 Februarie 2011
da, daca lucreaza la stat si are functie .
Nu. Nu toti salariatii bugetari au statut de functionari publici.
nu este bugetar... lucreaza la o intreprindere cu capital de stat de armanent
Conform prevederilor art. 147 raportat la art. 145 C.Pen, prin
"funcţionar public" se înţelege orice persoană care exercită permanent
sau temporar, cu orice titlu, indiferent cum a fost investită, o însărcinare de orice
natură, retribuită sau nu, în serviciul unei unităţi care priveste autorităţile publice,
instituţiile publice, instituţiile sau alte persoane juridice de interes public,
administrarea, folosirea sau exploatarea bunurilor proprietate publică, serviciile
de interes public, precum şi bunurile de orice fel care, potrivit legii, sunt de
interes public.
Ultima modificare: Duminică, 13 Februarie 2011
Daniel Coman, Avocat
asta stiam si eu.... dar nu inteleg foarte bine articolul

Alte discuții în legătură

Profesorii sunt functionari publici ? mihaelay mihaelay Buna ziua , profesorii sunt functionari publici ? pot fi incadrati la purtare abuziva ? merci (vezi toată discuția)
Managerul unei institutii de cultura e functionar public? ContSters208719 ContSters208719 Managerul unei institutii de cultura cum ar fi un muzeu judetean este functionar public sau nu?poate comite abuzuri in functie sau in serviciu? (vezi toată discuția)
Angajatii oficiilor postale sunt functionari publici? Muresan Felicia Muresan Felicia Va rog sa-mi spuneti, daca functionarii de la ghiseele postale sunt functionari publici?Comportamentul lor cam lasa de dorit si as dori sa stiu de ce ... (vezi toată discuția)