Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Un maistru intr-o intreprindere de armament a statului ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Un maistru intr-o intreprindere de armament a statului e functionar public?

daca tatal meu e maistru intr o intreprindere de armanent a statului e functionar public?
da, daca lucreaza la stat si are functie .
Nu. Nu toti salariatii bugetari au statut de functionari publici.
nu este bugetar... lucreaza la o intreprindere cu capital de stat de armanent
Conform prevederilor art. 147 raportat la art. 145 C.Pen, prin
"funcţionar public" se înţelege orice persoană care exercită permanent
sau temporar, cu orice titlu, indiferent cum a fost investită, o însărcinare de orice
natură, retribuită sau nu, în serviciul unei unităţi care priveste autorităţile publice,
instituţiile publice, instituţiile sau alte persoane juridice de interes public,
administrarea, folosirea sau exploatarea bunurilor proprietate publică, serviciile
de interes public, precum şi bunurile de orice fel care, potrivit legii, sunt de
interes public.
Daniel Coman, Avocat
asta stiam si eu.... dar nu inteleg foarte bine articolul