Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dat in somaj dupa CIC fara preaviz pe motiv ca postul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dat in somaj dupa CIC fara preaviz pe motiv ca postul s-a suspendat

buna ziua.
acum pe 10 feb.2011 s-a terminat CIC pina la 2 ani si de la firma mi s-a spus ca ma da direct in somaj fara preaviz pt ca postul s-a desfintat.am facut cerere de reluare a activitatii si am primit acest raspuns.
intrebarea mea este:daca ma da direct in somaj fara preaviz mai am dreptul sa primesc un salariu compensator pe o luna de zile?
multumesc mult si va rog sa ma ajutati urgent cu un raspuns daca se poate ca azi trebuie sa-mi dea foaia cu somaj sa o semnez si vreau sa stiu daca sa semnez sau nu.
Sunt obligati sa ve dea preaviz.
Sunt obligati sa va acorde preavizul si aveti dreptul la plata salariului intreg dar sa va prezentati la serviciu 4 ore in vederea cautarii unui loc de munca. Aduceti la cunostinta angajatorului ca va cunosteti drepturile si veti contesta decizia de concediere.
Nu cred ca mai exista prevederea cu 4 ore/zi in timpul preavizului in cazul concedierii ... nu exista CCMN.