Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nerespectarea indatoririlor maritale
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nerespectarea indatoririlor maritale

In ce conditii si cum poate fi tras(a) la raspundere dpdv legal unul dintre cei doi care formeaza un cuplu (barbat + femeie) casatorit, daca acesta refuza sistematic a-si indeplini indatoririle conjugale (ex.: facut dragoste)?
Nu exista posibilitatea tragerii la raspundere, insa acest aspect constituie un motiv intemeiat de divort.
nu exista nicio prevedere legala in acest sens, dar problema d-voastra nu este identificarea sanctiunii legale, ci a cauzelor care au condus la aceasta problema; identificati cauza si veti afla si solutia.