Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Plangere prealabila pentru infractiunile la legea ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Plangere prealabila pentru infractiunile la legea privind drepturl de autor?

punerea in miscarea a actiunii penale se face la plangerea prealabilla in cayul infractiunilor prev de legea 8/1996
Daca da ce articol prevede acest lucru.
Va multumesc!
Bună ziua,

În legea 8/1996 este prevăzut la articolul 144.
În acel articol aveţi detaliat în ce cazuri se pune în mişcare acţiunea penală.
Infracţiuniile sunt de la articolul 140 la 143 aceiaş lege.

Succes,
art. 144 este abrogat. deci inseamna ca se poate constata si din oficiu