avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 174 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Plangere prealabila pentru infractiunile la legea ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Plangere prealabila pentru infractiunile la legea privind drepturl de autor?

punerea in miscarea a actiunii penale se face la plangerea prealabilla in cayul infractiunilor prev de legea 8/1996
Daca da ce articol prevede acest lucru.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: babule , utilizator 17:24, 22 Februarie 2011
Bună ziua,

În legea 8/1996 este prevăzut la articolul 144.
În acel articol aveţi detaliat în ce cazuri se pune în mişcare acţiunea penală.
Infracţiuniile sunt de la articolul 140 la 143 aceiaş lege.

Succes,
art. 144 este abrogat. deci inseamna ca se poate constata si din oficiu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este termenul de deunere a plangerii pt vatamare coporala myky.myky27 myky.myky27 buna ziua. as dori sa ma ajutati intr-o problema. in 2009 luna aprilie nu am acordat prioritate unui vecin, pt ca eu aveam prioritate si el s-a enervat, a ... (vezi toată discuția)
Pro sau contra site-urilor de torrentelor AmaruL AmaruL Buna Seara, Am si eu o mica nelamurire si cer un sprijin de ajutor asupra userilor acestei comunitati pentru niste sfaturi, Anu trecut pe data 16-06-2007 sa ... (vezi toată discuția)
Plangerea prealabila in infractiuni legate de legea 8/1996 a drepturilor de autor L.D. Marza-Cabinet de avocat L.D. Marza-Cabinet de avocat As consulta opinia practicienilor in privinta existentei unei plangeri prealabile pentru savarsirea infractiunii prev. de art 139/9 din Legea 8/1996, respectiv ... (vezi toată discuția)