Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incadrare in grupa
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incadrare in grupa

O persoana care a lucrat in domeniul administrativ intr-o exploatare miniera radioactiva beneficiaza de incadrare in grupa 1 speciala?
laracroft4368 a scris:
O persoana care a lucrat in domeniul administrativ intr-o exploatare miniera radioactiva beneficiaza de incadrare in grupa 1 speciala?

Nu exista grupa I speciala, exista grupa I de munca si conditii speciale de munca.

Mesajul dvs. contine date insuficiente. Presupun ca, lucrand la administrativ, nu poate fi vorba despre activitate in subteran cel putin 50% din timpul normal de lucru. Putem discuta despre activitate in conditii speciale de munca daca persoana a lucrat in zonele I sau II de expunere la radiatii (vedeti art. 30 din Legea nr. 263/2010).
Gabriela Pintea, Consilier juridic