avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lucrul la inaltime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lucrul la inaltime

am inteles ca de la varsta de 55 de ani lucrul la inaltime este interzis s-au asa ceva cum se procedeaza in aceasta situatie mentionez ca sant macaragiu
Cel mai recent răspuns: dboariu , utilizator 20:51, 24 Septembrie 2013
Gasiti accesand link-ul de mai jos Normele specifice de securitate a muncii pentru lucrul la înălţime
[ link extern ]

In situatia dvs, angajatorul ar putea sa va ofere un alt post ...
Normele specifice de securitate au fost abrogate in 2006. Dar Hotararea de Guvern 355 / 2007 interzice munca la inaltime la depasirea varstei de 55 ani. Eu ca medic de medicina muncii NU inteleg rostul acestei interdictii, dar, din pacate, asta e legea. Si, din pacate, vad ca nimeni nu face demersuri pentru eliminarea acestei prevederi discriminatorii.
dboariu a scris:

Normele specifice de securitate au fost abrogate in 2006. Dar Hotararea de Guvern 355 / 2007 interzice munca la inaltime la depasirea varstei de 55 ani. Eu ca medic de medicina muncii NU inteleg rostul acestei interdictii, dar, din pacate, asta e legea. Si, din pacate, vad ca nimeni nu face demersuri pentru eliminarea acestei prevederi discriminatorii.


Buna seara!
Va rog imi spuneti si mie ce ar trebui sa fac in urmatoarea situatie> La firma la care lucrez sunt doi angajati care au peste 55 de ani. Problema este ca in momentul angajarii nu am stiut ca persoanele peste 55 de ani nu pot lucra la inaltime iar specificul muncii lor presupune lucrul la inaltime. Mentionez ca nu li se pot oferi alte meserii in cadrul firmei si astfel singura solutie este desfacerea contractelor de munca. Exista vreo dispozitie legala care sa imi permitat sa fac abstractie de norma privind lucurul la inaltime deoarece nu se doreste concedierea celor doi salariati insa in situatia economica actuala nici o amenda nu este binevenita.
Va multumesc anticipat!

Lucrul la inaltime este permis numai in conditiile in care postul de lucru si accesul la si de la acesta au fost amenajate din punct de vedere tehnic si organizatoric, astfel incat sa se previna caderea in gol a lucratorilor.

Constituie contraventie şi se sanctioneaza cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei nerespectarea reglementarilor de securitate şi sanatate in munca privind amenajarea locurilor de munca pentru lucrul la inaltime, conform art. 39, alin. (9), lit. s) din Legea 319/2006

Detalii gasiti si aici
[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 25 Septembrie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic
Vesti bune! HG 1169 / 2011 a modificat HG 355 /2007. Astfel, varsta peste 55 ani NU mai constituie contraindicatie pentru munca la inaltime. Ramane insa in vigaore interdictia de a folosi pentru munca la inaltime persoane mai tinere de 18 ani. Deci puteti sa-i pastrati pe cei 2 angajati, bineinteles daca nu exista alte contraindicatii (baza legala: HG 1169 / 2011, anexa 1 fisa nr 123).

Normele la care face referire link-ul inserat de catre dumneavoastra nu mai sunt in vigoare. Sunt in vigoare: Legea 319 / 2006, HG 355 / 2007 modificata prin HG 1169 / 2011 si HG care transpun directive europene. Atat normele generale cat si normele specifice de protectia a muncii au ?murit? la intrarea in vigoare a Legii 319 / 2006.

Ultima modificare: Miercuri, 25 Septembrie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legislatia muncii ContSters315938 ContSters315938 Buna seara! Exista cumva o lege care sa interzica salariatilor ce isi desfasoara activitatea in meseria de macaragiu (autorizati ISCIR) sa nu mai ... (vezi toată discuția)
Mi s-a interzis practicarea meseriei de catre guvern aprov1961 aprov1961 Am 56 de ani sunt de o viata macaragiu si in urma unor controale ITM la firma la care lucrez am fost dat jos de pe macara si trecut ca muncitor necalificat in ... (vezi toată discuția)
Guvernul imi interzice sa-mi fac meseria prin hg 355/2007 inserv inserv Am 54 de ani si 9 luni si lucrez de la 18 ani la aceeasi firma ca macaragiu pe un pod rulant.Am fost chemat la serviciul Personal si mi s-a pus in vedere ca in ... (vezi toată discuția)