Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bilete de tratament pentru pensionarii militari?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bilete de tratament pentru pensionarii militari?

Buna ziua,

Am vazut ca s-a dat unda verde la bilete de tratament pentru pensionari si cum tatal meu este pensionar si nici el si nici mama nu au mai fost undeva sa se odihneasca/trateze de foarte multi ani, m-am gandit sa-i ajut profitand de facilitatea acordata pensionarilor...aceste bilete de tratament suportate intr-un anumit procent de stat. Problema este ca tata a lucrat toata viata ca militar si implicit beneficiaza de o pensie militara, adica nu ppoate beneficia de avantajele unui pensionar "obisnuit".

Are cineva idee unde ma pot adresa pentru a verifica daca si tata, ca pensionar militar beneficiaza de vreo facilitate in acest sens? Am intrat pe site-ul ministerului apararii...si e o mare nebuloasa...n-am gasit nimic in acest sens.
Va adresati casei de pensii sectoriale a MAN, si tatal dvs. are dreptul (cap. V, "Alte drepturi de asigurari sociale", din Legea nr. 263/2010).