Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plangere la ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plangere la ITM

in cat timp dupa incheierea contractului de munca se poate face plangere itm sau deschiderea unui proces in instanta ,am fost sefa de mag cu gestiune
Depinde de ce revendicati/sesizati. In cazul litigiului de munca (ex. drepturi salariale neacordate) este de 3 ani de la incetarea contractului.
los a scris:

in cat timp dupa incheierea contractului de munca se poate face plangere itm sau deschiderea unui proces in instanta ,am fost sefa de mag cu gestiune

Sesizarea la ITM este bine s-o faceti imediat dupa incetarea raportului de munca .. legea nu prevede un anumite termen in care trebuie sa faceti o asemenea sesizare.

In instanta, potrivit art.283 C.mun., cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
a) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care a fost comunicată decizia unilaterală a angajatorului referitoare la încheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau încetarea contractului individual de muncă;
b) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care s-a comunicat decizia de sancţionare disciplinară;
c) în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului la acţiune, în situaţia în care obiectul conflictului individual de muncă constă în plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despăgubiri către salariat, precum şi în cazul răspunderii patrimoniale a salariaţilor faţă de angajator;
d) pe toată durata existenţei contractului, în cazul în care se solicită constatarea nulităţii unui contract individual sau colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia;
e) în termen de 6 luni de la data naşterii dreptului la acţiune, în cazul neexecutării contractului colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia.
Daca aveti de gand sa mergeti la instanta va sfatuiesc s-o faceti cat mai repede, nu de alta dar termenele de judecata sunt monstruoase...primul termen se da dupa un an in unele cazuri.
blueblue a scris:

Daca aveti de gand sa mergeti la instanta va sfatuiesc s-o faceti cat mai repede, nu de alta dar termenele de judecata sunt monstruoase...primul termen se da dupa un an in unele cazuri.

Depinde de instanta care judeca litigiu ... intre Tribunale exista diferente de acordare a primului termen de judecata, cchiar avem reglementari exacte pentru litigiile de munca.