Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Ce mod de organizare sa alegem?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Ce mod de organizare sa alegem?

Buna ziua,

Am incercat sa gasesc raspuns la o intrebare care tine de partea juridica/legi, etc si n-am reusit sa ajung la o concluzie cu ajutorul cautarilor pe net.

Despre ce este vorba....

Suntem un grup de aproximativ 10 persoane cu o anumita pasiune. Aceasta pasiune o punem in practica in timpul liber si e absolut pe banii proprii. Ce vrem sa facem? Vrem sa ne organizam din punct de vedere juridic pentru ca la un moment dat e posibil sa fie nevoie de un background legislativ, un "acoperis" care sa ne protejeze in anumite situatii sau care sa ne permita sa patrundem in anumite locuri unde unei persoane pur fizice i s-ar interzice din start.

O situatie ipotetica ar fi ca mergem intr-un anumit loc sa strangem gunoaiele lasate in urma picnicurilor, diverselor activitati. Evident, cineva (vazand miscarea "suspecta" ) se va lega de noi (s-a intamplat de multe ori - atunci cand faci un lucru bun deja devii suspect si esti tratat cu marlanie), ne va lua la intrebari, ce, cum, unde, de ce... In situatia respectiva e nevoie sa ai o legitimatie, sa spui ca faci parte din organizatia x si esti acolo cu scopul y. In cazul in care lucrurile merg mai departe (agresiune) sa ne putem reprezenta in instanta si sa avem o temelie solida in confruntarea cu eventualele situatii neplacute.

Ce trebuie avut in vedere:

- nu este o oganizatie a carei scop este profitul, desi ideal ar fi sa putem avea un spatiu al nostru (dat de primarie, autoritati, etc; cat de mic - ar fi foarte folositor) si sa avem ceva oarecare suport financiar pentru materiale(daca e posibil);
- sa ne putem reprezenta in instanta;
- sa putem functiona fara prea multe batai de cap si infiintarea sa presupuna nu foarte multe aspecte birocratice.

Ce forma de organizare ar fi ideala in acest caz? Initial am mers pe varianta unui ONG, dar am citit in diverse ghiduri ca e cam multa bataie de cap si dureaza.

Va multumesc anticipat pentru timpul acordat!
kxy, utilizator
In mod clar ONG - asociatie. Nu vad cum altfel si nu dureaza asa de mult.
Buna ziua,

cred ca varianta cea mai buna de organizare ar fi o asociatie. Costurile sunt relativ mici, raspunde tuturor dorintelor dumneavoastra si poate face si obiectul unor finantari, sponsorizari, etc.
In acelasi timp, functionarea asociatiei presupune mai putine formalitati.

George
Orice fel forma: asociatie, fundatie, societate comerciala presupune destule "batai de cap".
Important este ca pentru dvs. cea mai potrivita alege este asociatia, cum au spus colegii mei mai sus.
kxy a scris:

Ce forma de organizare ar fi ideala in acest caz? Initial am mers pe varianta unui ONG, dar am citit in diverse ghiduri ca e cam multa bataie de cap si dureaza.

Inregistrarea propiu zisa - de la data depunerii documentelor la judecatorie pana la eliberarea certificatului de inregistrare in registrul asociatiilor si fundatiilor - se face cam in 5 saptamani daca toate actele sunt facute cum trebuie si nu se da vreun termen pentru rectificat/modificat te miri ce. (e bine sa faceti actele cu un avocat). La o saptamana de la depunerea cererii se stabileste termenul de judecata. Hotararea se redacteaza cu urgenta. Termenul de recurs pentru procuror 5 zile de la comunicare daca nu a participat la sedinta sau de la pronuntare daca a fost prezent.
Poate va ajuta textul afisat pe site-ul MINISTERUL MEDIULUI ªI DEZVOLTÃRII DURABILE
Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului Timis

Custodia ariilor protejate

Conform OM nr. 494/2005, privind aprobarea procedurilor de încredinţare a administrării şi de atribuire în custodie a ariilor naturale protejate, vă informăm că solicitările pentru luarea în custodie a unei arii protejate, se pot depune pe tot parcursul anului la sediul Agenţiei pentru Protecţia Mediului Timiş, Timişoara, str. Amurgului nr.1.

Ariile protejate din judeţul Timiş care pot fi în prezent atribuite in custodie conform OM nr. 494/2005 sunt redate în tabelul alăturat.

Documentaţia necesară pentru atribuirea în custodie a unei arii protejate constă în:

* documente în copie care să ateste identitatea :

o Pentru persoane fizice: prezentarea detaliată a experienţei profesionale şi educaţionale, act de identitate, cazier, diplome de studii, specializări, atestate, etc.

o Pentru persoanele juridice: prezentarea instituţiei, statut, hotărâre judecătorească de constituire, etc., după caz, şi CV-urile persoanelor fizice delegate de către solicitant pentru exercitarea custodiei;

* un memoriu privind activitatea de protecţie şi conservare a valorilor capitalului natural din aria naturală protejată sau din zonă
* un raport privind situaţia actuală în care se află aria naturală protejată şi problemele cu care se confruntă aceasta, evidenţiate pe o hartă sau pe o schiţă de detaliu
* o propunere de plan de acţiune pentru exercitarea custodiei ariei naturale protejate, care va cuprinde următoarele:
o acţiunile care se propun pentru realizarea protecţiei efective (delimitare, marcaje, panouri, bariere, zone de campanare, amenajări, patrulări, activităţi de prevenire şi educaţionale, propuneri pentru mediatizare, implicare a comunităţii locale şi a altor grupuri de interese, etc.
o resurse (umane, materiale, tehnice, financiare, informaţionale, etc) pentru realizarea acţiunilor în prezent şi în perspective; idei sau propuneri de proiecte pentru asigurarea resurselor prin atragerea de fonduri;
o parteneri actuali şi potenţiali, consultanţi şi colaboratori de specilitate;
o formele de vizitare practicate şi măsurile preconizate pentru evitarea impactului negativ asupra ariei protejate; alte tipuri de activităţi propuse a se derula sau a se interzice.
* Trei recomandări pentru preluarea custodiei, care să ateste competenţa, experienţa, seriozitatea, spiritul de cooperare ale solicitantului custodiei, detalieri despre modul concret în care a mai exercitat protecţia ariei naturale protejate în trecut, dacă este cazul, sau alte activităţi întreprinse în domeniu. Recomandările pot fi din partea: reprezentanţilor autorităţilor/instituţiilor locale, instituţiilor muzeale sau de cercetare şi/sau de învăţământ superior cu activitate în domeniu şi în zonă, organizaţiilor neguvernamentale recunoscute cu activitate în domeniu şi/sau în zonă, altor personalităţi în domeniu
* Alte materiale considerate utile de către solicitant, precum: fotografii, articole în presă, materiale video, etc.

Drepturile persoanei juridice sau fizice căreia i s-a încredinţat custodia ariei naturale protejate sunt:

* Să contracteze sau să participe în contracte ce vizează aria naturală protejată (de ex. prestări de servicii, consultanţă, investiţii, etc)
* Să încaseze tarife legate de aria naturală protejată, în vederea acoperirii unor cheltuieli legate de administrarea ariei protejate, în condiţiile legii
* Să solicite sprijinul Agenţiei pentru Protecţia Mediului Timiş sau al autorităţii responsabile, inclusive în vederea atragerii de fonduri pentru aria naturală protejată
* Să facă parte ca membru cu drepturi depline din reţele sau organizaţii internaţionale şi naţionale de profil
* Să reprezinte aria naturală protejată, în cadrul întâlnirilor internaţionale şi naţionale
* Să prezinte în mass-media, întâlniri, conferinţe, etc., aria naturală protejată
* Să acorde sau să vândă dreptul de utilizare a imaginii şi siglei ariei naturale unei alte personae juridice care promovează turism ecologic şi produsele ecologice realizate în zona ariei naturale protejate.
* Să realizeze şi să utilizeze sigla ariei naturale protejate, alături de sigla sa proprie, în vederea promovării imaginii proprii
* Să stabilească şi să utilizeze uniforma şi însemnele specifice pentru custozi, în vederea promovării imaginii

Obligaţiile persoanei juridice sau fizice căreia i s-a încredinţat custodia ariei naturale protejate sunt:

* Să realizeze planul de management al ariei naturale protejate, în acord cu reglementările în vigoare, în mod transparent, prin consultarea şi implicarea factorilor interesaţi, în timp de maxim un an de la încheierea prezentei convenţii
* Să întocmească regulamentul ariei naturale protejate, ce conţine regulile ce vor trebui respectate pe teritoriul ariei naturale protejate, prin implicarea şi consultarea tuturor factorilor interesaţi, în termen de maximum 6 luni, în acord cu prevederile legislaţiei în vigoare
* Să administreze aria naturală protejată în baza prezentei convenţii şi în acord cu prevederile legale în vigoare, cu planul de management şi cu regulamentul ariei naturale protejate şi să controleze modul de aplicare a acestora în baza legitimaţiei primite din partea Agenţiei pentru Protecţia Mediului Timiş
* Să asigure instruirea necesară a persoanelor implicate în activitatea de custodie
* Să promoveze acţiuni de conştientizare şi informare a populaţiei locale privind necesitatea protecţiei naturii şi rolul ariilor protejate
* Să inventarieze bunurile patrimoniului natural încredinţat şi să monitorizeze evoluţia acestuia, contribuind în mod semnificativ la o mai bună cunoaştere a capitalului natural încredinţat
* Să furnizeze prompt informaţii la solicitarea autorităţii responsabile sau a structurilor sale subordonate din teritoriu şi să înştiinţeze direct şi operativ despre producerea oricărui eveniment ce a adus sau poate aduce prejudicii capitalului natural încredinţat în custodie
* Să alimenteze bazele de date ţinute de către autoritatea responsabilă, în vederea îmbunătăţirii sistemului suport de asistare a deciziilor în domeniul ariilor naturale protejate şi de raportare la instituţiile naţionale şi internaţionale
* Să ia toate măsurile necesare în vederea asigurării unei protecţii eficiente a ariei naturale protejate şi a valorilor patrimoniului natural şi cultural
* Să păstreze destinaţia oricărei construcţii, dotări sau amenajări ce se realizează din fonduri primite în urma derulării activităţii de custode, în scopul bunei gestionări a ariei naturale protejate, ce va rămâne în inventarul/patrimoniul ariei naturale protejate
* Să ia toate măsurile ca amenajările sau construcţiile existente în perimetrul ariei naturale protejate, pe terenuri ce aparţin domeniului public, să fie destinate cu prioritate activităţilor necesare bunei administrări a ariei naturale protejate
* Să prezinte un raport anual corect şi complet privind starea ariei naturale protejate, modul de gestionare a eventualelor probleme apărute şi acţiunile întreprinse în baza planului de management, precum şi situaţia realizării obligaţiilor asumate prin prezenta convenţie.

Succes pentru ceea ce vreti sa intreprideti. Vrem o lume curata ambiental si moral.
Activitatea pe care o doriti e plina de inconveniente majore dar marea aventura a vietii personale va incepe odata cu implicarea legala.