Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizare de catre asociatia de proprietari: plata in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizare de catre asociatia de proprietari: plata in plus lunar a 5 m3 apa rece si 5 m3 apa calda

Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea speta:
Asociatia de proprietari de care apartin penalizeaza lunar persoanele care
nu dau la timp consumul de apa calda si apa rece cu plata in plus a 5 m3 de apa rece si 5 m3 de apa calda.
Va rog sa-mi spuneti daca este legal acest lucru?
PS: asociatia de proprietari sustine ca s-a votat acest lucru in Adunarea Generala.
Cum sunt aduse la cunostinta membrilor care nu au fost la adunarea generala hotararile care au fost luate?
Multumesc frumos.
In situatia in care participantii la adunarea generala au dispus impunerea ca si penalizare a valorilor mentionate,rezulta ca exista temei legal de impunere.
In situatia in care dvs beneficiati de contorizare individuala,pentru a preintampina astfel de situatii ,aveti posibilitatea concreta sa evitati asemenea neplaceri
Normal ,hotararile dispuse de participantii la adunarea generala ,trebuiesc aduse la cunostiinta tuturor proprietarilor ,prin comunicari afisate la avizierele asociatiei de proprietari
Totodata,hotararile adunarii generale ,pot fi analizate de catre orice proprietar si in temeiul art 10 din L nr 230/2007