Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariu minim pe economie 670
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariu minim pe economie 670

Salariul unui muncitor necalificat in decembrie 2010 intr - un spital.
Salariu tarifar dec.2009 -600
spor vechime 25% 150
preventie 11% 66
stabilitate 1/6 100
Salariu de baza brut 916
Salariul de baza incepand cu ianuarie 2011 este
916 x 0.75 = 687
687 x 1.15 = 791
Tot cu luna ianuarie salariul minim pe economie este 670.
Ce nu inteleg acum este ca salariul de 600 lei se transforma
in 670 dupa care se adauga toate celelate sporuri , s-au legea se refera
la salariul de baza brut obtinut prin diminuare si indexare.
Este drept ca inainte cand se stabilea salariul minim pe tara , salariul de baza nu avea atatea sporuri. Va rog frumos ajutatima , ori eu sunt prea obosita , ori legile din Romania sunt facute sa fie interpretate dupa cum intelege fiecare .
salariul minim de baza are 2 roluri - ptr. calcul taxe si ptr. ca angajatorii sa nu plateasca mai putin. , nu are nici o legatura cu salariul dumneavoastra.
cicidaniela, utilizator