Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... girant
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

girant

acum cinci ani am girat pe cineva la o banca . nu am proprietati pe numele meu sunt pensionara ce se intimpla daca persoana nu-si achita creditul? se atinge de pensia mea?
se poate atinge de pensia dumneavoastra,
mai mult chiar va poate lua lunar o parte din ea pentru a stinge datoriile debitoarei pentru care ati girat
prin girare ati fost de acord ca in cayul in care prietena nu isi achita datoria catre banca o veti achita dumneavoastra,

Sigur ca da. Girantul are calitate in contract iar daca imprumutatul nu plateste, banca se poate indrepta si fata de girant, inclusiv prin poprire pe pensie.
daca debitorul vrea sa declare ca ia asupra sa datoria pot fi scos din ecuatie? sau mai precis cum ma pot retrage din situatia asta ptr ca eu sunt in divort acuma cu debitoriul? multumesc
Creditorul poate renunta la garantia oferita de dumneavoastra.
Puteti solicita bancii sa fie de acord cu inlocuirea garantiei persoanale, adica aduceti in schimbul garantiei oferite de catre dumneavoastrra o alta garantie.
este doar o posibilitate.
poate imi dati citeva exemple din practica . m-ar ajuta mult n-am fost niciodata in situatiii de genul asta multumesc