Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea mostenirii

Buna ziua,

Va rog mult sa ma sfatuiti in solutionarea unei probleme privind dezbaterea mostenirii.
In august 2007 a decedat tatal meu. Mama este in viata, suntem 2 copii (sora si frate). Au aparut neintelegeri intre frati, motivul fiind banii, drept pentru care fratele meu nu vrea sa vina la mostenire pana nu primeste banii.
Intrebari::
- cum putem dezbate mostenirea dupa defunct?
- se poate dezbate mostenirea in lipsa unuia dintre mostenitori (daca noi dorim dezbaterea si el nu)?

Multumesc mult!

teo1980 a scris:

Ce pot eu sa fac in momentul de fata? Sa ma adresez unui notar pentru dezbaterea mostenirii sau direct la instanta?

In cazul in care fratele nu doreste sa se prezinte in fata notarului public pentru dezbaterea succesiunii, trebuie sa va adresati instantei de judecata.
Consultati un avocat.
Da, din pacate asa e practica, daca nu se prezinta, la instanta... desi nu sunt de acord.

Art. 78. - Procedura succesorală se poate suspenda în următoarele cazuri:
a) au trecut 6 luni de la deschiderea succesiunii şi, deşi au fost legal citaţi, succesibilii nu s-au prezentat ori au abandonat procedura succesorală, fără a cere eliberarea certificatului de moştenitor şi există dovada că cel puţin unul dintre ei a acceptat moştenirea [..].

Consider, astfel, ca daca macar o parte din mostenitori se prezinta, cerand eliberarea certificatului de mostenitor si dovedind ca cel lipsa nu a accetat mostenirea... gata! Se dezbate succesiunea.

Nu crezi, Luci?
In situatia in care fratele meu nu se prezinta la dezbaterea mostenirii in instanta la nici un termen, ce se intampla?
AVLIL a scris:

Da, din pacate asa e practica, daca nu se prezinta, la instanta... desi nu sunt de acord.

Art. 78. - Procedura succesorală se poate suspenda în următoarele cazuri:
a) au trecut 6 luni de la deschiderea succesiunii şi, deşi au fost legal citaţi, succesibilii nu s-au prezentat ori au abandonat procedura succesorală, fără a cere eliberarea certificatului de moştenitor şi există dovada că cel puţin unul dintre ei a acceptat moştenirea [..].

Consider, astfel, ca daca macar o parte din mostenitori se prezinta, cerand eliberarea certificatului de mostenitor si dovedind ca cel lipsa nu a accetat mostenirea... gata! Se dezbate succesiunea.

Nu crezi, Luci?

Nu vad cum ar putea face dovada unui fapt negativ.
Cel care nu se prezinta poate aparea peste 3 zile cu dovada acceptarii succesiunii si atunci, ce faci?
Tot la instanta ajungi, nu?
Fratele dvs. urmeaza sa fie citat la instanta. Daca nu se va prezenta,fie si prin reprezentant (greu de crezut, dat fiind ca e vorba de o mostenire!), procesul merge mai departe.
Se administreaza probe (inscrisuri, interogatorii, martori).
Daca nu a acceptat succesiunea in termenul legal de 6 luni (tacit sau expres) atunci este declarat strain de mostenire.
giulieta, utilizator