Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Recuperare suma datorata de o societate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Recuperare suma datorata de o societate

O SOCIETATE COMERCIALA ARE SA-MI INAPOIEZE O SUMA DE BANI DIN ANUL 2005 SI AS VREA SA O SCAD IN CONTABILITATE.
CUM SE PROCEDEAZA ? IAR DACA FIRMA RESPECTIVA NUMAI EXISTA ?
ela_ranete a scris:

O SOCIETATE COMERCIALA ARE SA-MI INAPOIEZE O SUMA DE BANI DIN ANUL 2005 SI AS VREA SA O SCAD IN CONTABILITATE.
CUM SE PROCEDEAZA ? IAR DACA FIRMA RESPECTIVA NUMAI EXISTA ?

Nu mai scrieti cu majuscule, este a nu stiu cata oara cand scrieti asa.
Cum doriti sa scadeti banii din contabilitate??in ce baza?
ela_ranete a scris:

O SOCIETATE COMERCIALA ARE SA-MI INAPOIEZE O SUMA DE BANI DIN ANUL 2005 SI AS VREA SA O SCAD IN CONTABILITATE.
CUM SE PROCEDEAZA ? IAR DACA FIRMA RESPECTIVA NUMAI EXISTA ?

pentru a putea rezolva din punct de vedere contabil acea suma, trebuie neaparat sa deschideti o actiune in instanta pentru recuperarea acelei sume de la societatea respectiva; numai avand la baza o hotarare judecatoreasca pronuntata in cauza puteti rezolva problema.
actiunea trebuie deschisa in termenul de prescriptie, altfel cererea se va respinge ca prescrisa si atunci trebuie sa va indreptati impotriva persoanelor vinovate de nerecuperarea acestei sume de bani.