avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Recuperare suma datorata de o societate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Recuperare suma datorata de o societate

O SOCIETATE COMERCIALA ARE SA-MI INAPOIEZE O SUMA DE BANI DIN ANUL 2005 SI AS VREA SA O SCAD IN CONTABILITATE.
CUM SE PROCEDEAZA ? IAR DACA FIRMA RESPECTIVA NUMAI EXISTA ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:13, 14 Mai 2008
ela_ranete a scris:

O SOCIETATE COMERCIALA ARE SA-MI INAPOIEZE O SUMA DE BANI DIN ANUL 2005 SI AS VREA SA O SCAD IN CONTABILITATE.
CUM SE PROCEDEAZA ? IAR DACA FIRMA RESPECTIVA NUMAI EXISTA ?


Nu mai scrieti cu majuscule, este a nu stiu cata oara cand scrieti asa.
Cum doriti sa scadeti banii din contabilitate??in ce baza?
ela_ranete a scris:

O SOCIETATE COMERCIALA ARE SA-MI INAPOIEZE O SUMA DE BANI DIN ANUL 2005 SI AS VREA SA O SCAD IN CONTABILITATE.
CUM SE PROCEDEAZA ? IAR DACA FIRMA RESPECTIVA NUMAI EXISTA ?


pentru a putea rezolva din punct de vedere contabil acea suma, trebuie neaparat sa deschideti o actiune in instanta pentru recuperarea acelei sume de la societatea respectiva; numai avand la baza o hotarare judecatoreasca pronuntata in cauza puteti rezolva problema.
actiunea trebuie deschisa in termenul de prescriptie, altfel cererea se va respinge ca prescrisa si atunci trebuie sa va indreptati impotriva persoanelor vinovate de nerecuperarea acestei sume de bani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pierdere financiara ursulina ursulina Care este modalitatea de scădere din evidenţa contabilă a unei asociaţii de proprietari a unei restanţe mai mare de 3 ani? Este suficientă menţiunea ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de conciliere caryna caryna Buna ziua! Am o problema cu un client debitor; i am emis o factura de 8000 lei, din care a platit 5000 lei, insa restul de plata nu l va mai achita, mai ales ... (vezi toată discuția)
Sume bani trezonerie rebela_ikariam rebela_ikariam Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti cum trebuie sa procedez in cazul in care contabila unei alte societati , gresind ordinele de plata( fara ca ... (vezi toată discuția)