Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... inchidere sau suspendare intreprindere individuala???
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

inchidere sau suspendare intreprindere individuala???

Am deschis acum 2 luni o intrepeindere individuala pt vanzari produse legume si fructe cu amanuntul si nu a mers precum speram.Acum as dori sa suspend activitatea sau sa o inchid.Care este metodologia???Cu casa de marcat ce fac?Ce acte trebuie sa depun si ce costuri sunt?Cum este mai bine sa o inchid sau sa o suspend?Multumesc.
Trebuie sa mergeti la Oficiul Registrului Comertului si sa depuneti o cerere de suspendare. Tariful este de 124 lei. Se poate suspenda activitatea pe o perioada de 3 ani, cu indcepere din data depunerii cererii. Ideal ar fi doar sa suspendati activitatea, poate pe viitor veti dori sa va reorientati. Vi se anuleaza codurile CAEN, deci la redeschidere va trebui sa specificati noile coduri ( sau vechile).