avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... intrebare vechime in specialitate
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

intrebare vechime in specialitate

Salutare! Am urmatoarea intrebare: la concursul de admitere în magistratura pot participa, intre altii, consilierii juridici cu o vechime în specialitate de cel putin 5 ani, la data sustinerii testului grila, daca îndeplinesc conditiile prevazute la art. 14 alin. (2) si, dupa caz, la art. 32 din Legea nr. 303/2004.
Indeplinesc conditiile de la art. 14 alin. (2) si, dupa caz, la art. 32 din Legea nr. 303/2004, insa in privinta vechimii in specialitate am 4 ani si 9 luni vechime in profesia de cons juridic , insa au incetat rap de munca cu angajatorul in urma concedierii colective de la institutia bugetara unde am lucrat .
In masura in care, asa cum cred, voi castiga litigiul cu angajatorul, toata perioada cat m-am judecat cu angajatorul imi va fi trecuta in cartea de munca ca vechime.Poate aceasta perioada constitui vechime in specialitate ?
Va multumesc anticipat pt raspuns.
Cel mai recent răspuns: ContSters183619 , utilizator 19:23, 11 Martie 2011
Daca instanta va dispune reincadrarea dumneavoastra, atunci perioada de reincadrare va intra in calculul vechimii in specialitate.
Da,se va adauga la vechimea de 4,9 ani insa, cred ca daca pana in prezent te-ai pregatit pentru a te prezenta la examenul urmator, -- care se va organiza in OCT.-NOIEMBRIE, s-au posibil in Mai, avand in vedere durata proceselor -- este putin cam nasol ptr. tine.
Dar , dar mai e si problema continuitatii...
Problema continuitatii este interesanta, atata timp cat la verificarea conditiilor si afisarea ulterioara a acestor verificari, eu personal nu am vazut sa se motiveze vre-o respingere de participare la examen invocandu-se acel regulament la care probabil te referi, ci numai disp. legii 303. Cred ca utilitatea acelui regulament urmareste alt scop, in acest sens si un raspuns al CSM, pe care l-am copiat si eu de pe acest site, in conditiile in care in Oct-N 2011 voi avea 1,1 an + 2,7 ani + 1,10 ani
ADR13 a scris:

Problema continuitatii este interesanta, atata timp cat la verificarea conditiilor si afisarea ulterioara a acestor verificari, eu personal nu am vazut sa se motiveze vre-o respingere de participare la examen invocandu-se acel regulament la care probabil te referi, ci numai disp. legii 303. Cred ca utilitatea acelui regulament urmareste alt scop, in acest sens si un raspuns al CSM, pe care l-am copiat si eu de pe acest site, in conditiile in care in Oct-N 2011 voi avea 1,1 an + 2,7 ani + 1,10 ani

*****
Atunci care mai este necesitatea declaratiei pe proprie raspundere privind continuitatea, piesa la dosar? Poate-mi scapa ceva ....

Alte discuții în legătură

Vechime si iar vechime - intrebare karie_tm karie_tm Daca o persoana are \" 5 ani \" vechime neintrerupta respectiv a lucrat intre 2001 -2007 dar din 2007 nu a mai lucrat deloc exista sanse sa i se respinga ... (vezi toată discuția)
Intrerupere de activitate ENGFULL ENGFULL pt inscrierea la ex admitere magistratura -vechime 5 ani , la cerere se anexeaza o declaratie pe propria raspundere ca nu ai avut intrerupere de activitate ... (vezi toată discuția)
Vechime 5 ani pentru adm magistratura ENGFULL ENGFULL intrebarea mea este: concediu pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani este considerata vechime in specialitate ? in oug 148 scrie ... (vezi toată discuția)