Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... rejudecare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

rejudecare

Sentinta instantei de fond condamna inculpatul la inchisoare si plata catre partea civila la despagubiri. In apelul declarat de inculpat, instanta il admite si trimite cauza la prima instanta spre rejudecare, desfiintand in totalitate sentinta primei instante.

Intrebarea mea este- Ce trebuie sa mai faca partea civila in acest stadiu, la rejudecare. Trebuie o noua constituire de parte civila? Inscrisurile depuse pana acum nu mai sunt valabile?

Multumesc anticipat.
dorinv, utilizator
Art. 383 C. pr. penala: (3) Cand s-a dispus rejudecarea, decizia trebuie sa indice care este ultimul act procedural ramas valabil de la care procesul penal trebuie sa-si reia cursul.
Iar in art. 385 se prevad Limitele rejudecarii: (1) Instanta de rejudecare trebuie sa se conformeze hotararii instantei de apel, in masura in care situatia de fapt ramane cea avuta in vedere la solutionarea apelului.
(2) Daca hotararea a fost desfiintata in apelul procurorului, declarat in defavoarea inculpatului sau in apelul partii vatamate, instanta care rejudeca poate pronunta si o pedeapsa mai grea decat cea aratata in art. 372 alin. 2 si art. 373. (3) Cand hotararea este desfiintata numai cu privire la unele fapte sau persoane, ori numai in ce priveste latura penala sau civila, instanta de rejudecare se pronunta in limitele in care hotararea a fost desfiintata.
avTodincaVeronica, utilizator
Este cum a spus colega mea mai sus.
Inscrisurile raman la dosar. Nu mai depuneti altele.
avTodincaVeronica a scris:

Art. 383 C. pr. penala: (3) Cand s-a dispus rejudecarea, decizia trebuie sa indice care este ultimul act procedural ramas valabil de la care procesul penal trebuie sa-si reia cursul.

Dar daca sentinta este desfiintata in totalitate?

Poate fi atacata aceasta decizie din apel? Decizia din apel nu se comunica si partii civile?
La rejudecare partea civila este citata din nou?
GabrielaA a scris:

Este cum a spus colega mea mai sus.
Inscrisurile raman la dosar. Nu mai depuneti altele.

Ok. Multumesc mult. Deci se rejudeca pe baza probelor din dosarul deja intocmit. Mai mult o reanalizare, nu?
Acum depinde. Poate se mai administreaza probe.
Important este si de ce au trimis spre rejudecare.
Gabriela Mihai, Avocat