Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract sau nu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract sau nu?

vreau sa-l las pe un prieten sa locuiasca intr-un imobil pe care-l tin gol.Cum nu are unde sa stea, ma gandesc sa nu-i percep chirie.Sa-i fac contract sau nu?Daca nu-i fac contract cum il scot afara daca nu plateste intretinea sau alte utilitati?
multumesc.
ContSters72658, utilizator
Cum rudele ni le da Dumnezeu, iar prietenii ni-i facem nu ar trebui niciun contract, doar este ... prieten.

Dar cum prietenul (a)nevoie se cunoaste si chiar si in cazul unui frate, branza-i pe... bani, bineinteles: contract
Se pune intrebarea ce fel de contract...

Eu:
a) Fiindu-mi prieten, eu as alege un contract de locatiune pentru ca fiscul nu m-ar crede ca sunt atat de ... marinimos si as platii si datoriile catre el (fisc).
b) Ar mai fi contractul de comodat locuinta.

In ambele tipuri nu trebuie sa lipseasca clauza de reziliere in cazul in care amicul "uita" sa plateasca utilitatile...
Sau il considerati ca pe o persoana tolerata si va va arata daca e cu adevarat prieten, platind sau nu intretinerea(asta daca are cu ce). In atare conditii nu faceti contract scris.
Il puteti da afara apeland la politie sau chiar la instanta (in caz de situatii extreme) ca doar sunteti proprietarul de fapt si de drept al imobilului.
Insa in definitiv nu gasesc motive ca al dvs prieten sa va faca probleme, doar nu are unde sta...
vallentin24 a scris:

vreau sa-l las pe un prieten sa locuiasca intr-un imobil pe care-l tin gol.Cum nu are unde sa stea, ma gandesc sa nu-i percep chirie.Sa-i fac contract sau nu?Daca nu-i fac contract cum il scot afara daca nu plateste intretinea sau alte utilitati?
multumesc.

Daca vrei sa-l ajuti, ajuta-l! insa e f important sa ai doua yale la usa de la intrare, lui ii dai cheia de la una. Daca vrei sa il dai afara ii inchizi usa cu cealalta cheie... si ... salut...