Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... carte de identitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

carte de identitate

am pierdut nste acte personale, printre care si actul de la casa si buletinul de identitate..... cum pot obtine un nou act de identitate, chiar si provizoriu, pentru a le putea reobtine -in duplicat- pe celelalte si care sunt taxele, preturile pe care le am de achitat si catre cine .....
Puteti solicita eliberarea unei carti de identitate provizorii (adeverinta) care are valabilitatea maxim 1 an cu mentiunea lipsa act spatiu, si atunci aveti nevoie de:
- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- 3 fotografii marimea 3x4 cm cu banda alba de 7 mm la baza;
- documentele pe care le puteti prezenta, din categoria celor cu care, potrivit legii, se poate face dovada numelui de familie si a prenumelui, a datei de nastere, a starii civile, a cetateniei române, in original si copie;
- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate provizorii - 1 leu;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 4 lei.
O vizita la ghiseul de evidenta a populatiei din orasul dvs. va poate lamuri mai bine – in unele locuri in tara taxele se achita la ghiseu, in altele la trezorerie.
ContSters126200, utilizator