Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Buna ziua,va rog sa aveti amabilitatea sa ma sfatuiti in urm problema...mama mea este ff bolnava,se deblaseaza ff greu...are varsta de 53 de ani..nu mai lucreaza de aprox 10 ani..are pe cartea de munca in jur de 20 de ani...cum o pot pensiona pe caz de boala..repet:: este casnica

multumesc anticipat....
Imi pare rau, dar mama dvs. trebuie sa aiba un stagiu necesar de 25 de ani pentru a beneficia de pensie de invaliditate. In functie de veniturile familiei, mama dvs. poate obtine un venit minim garantat sub forma ajutorului social, in conditiile Legii nr. 416/2001. Dosarul se depune la directia de asistenta sociala a primariei de care apartine.