Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca

Tatal meu s-a pensionat in aprilie 2008 la limita de varsta (24 ani grupa I si 12 ani grupa I+II). Este nascut pe 22 oct. 1956.Luna aceasta pensia ia venit la fel ca si lunile trecute, iar unui vecin pensionat ca si el in aceleasi conditii i s-a majorat cu 1500lei.De ce ? Lui nu i s-a calculat majorarea? Ce trebuie sa faca? Mentionez c[ vecinul are aceeasi ani de vechime , cotizare, au fost colegi.
Este necesar sa stabiliti o audienta la Casa de Pensii, sa formulati la ei o cerere de recalculare, in raport de noile dispozitii legale, iar daca nu va raspund , ii dati in judecata.
1-Sa astepte sa treaca perioada 23-28 februarie si daca nu primeste majorarea,sa faca cerere de recalculare la Casa locala de pensii.
2-Sau,luati legatura cu Casa locala de pensii si vedeti despre ce este vorba in dosarul respectiv.
Oricum,daca are dreptul la aceasta majorare nu va faceti probleme ca se rezolva si diferentele vor veni incepand cu 01/01/2011.
Am doua nelamuriri.
1 Tatal dumneavoastra nu putea avea la varsta de 52 de ani si 6 luni (varsta la care a iesit la pensie) un stagiu de 36 de ani de grupa de munca (24 ani gr. I + 12 ani gr. II) pentru ca: 18 ani (varsta de la care putea primi grupa de munca)+36 ani de grupa de munca=54 de ani.
2 Spuneti ca vecinul a primit o majorare de 1500 (eghivalentul a 2 puncte) la acelasi stagiu de grupe??? Nu pot sa cred.:(
Cei 12 ani,sunt de spor (dupa legea 263/2010 perioada suplimentara la vechimea in munca).Asa reiese din postare.Precizati totusi stagiul complet de cotizare(nu cel total) de la punctul(F) din decizie.
stagiu de cotizare complet: 31 ani 8 luni
stagiu de cotizare realizat: 46 ani 4 luni 26 zile
din care: gr. I 24 ani 6 luni 4 zile
cond deosebite 7 ani 2 luni 7 zile
cond normale 1 an 1luna 12 zile
stagiu asimilat asig. sociale 1 luna 23 zile
stagiu aferent gr. I +gr. II 12 ani