Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca

Sotul meu a primit decizia de pensionare in data de 28.10.2002
Varsta 53 ani, 8 luni
Varsta standard de pensionare - 62 ani si 1 luna
Reducerea varstei standard - 9 ani si 7 luni
Stagiul de cotizare:
- stagiul complet cf L 19 30 ani 1 luna
- stagiu realizat 37 ani 9 luni 17 zile
din care in grupa I - 17 ani 10 luni 2 zile si in grupa II 4 ani 5 luni 9 zile
stagiu aferent gr I si II - 9 ani 6 luni

Puteti sa ne spuneti daca trebuia sa beneficieze de prevederile art. 169 din legea 263/2010, deoarece nu am primit nici o majorare la pensie.
Va multumesc!
Da.Beneficiaza de majorarea de la 01/01/2011.Faceti o interventie la Casa locala si se rezolva.Important este faptul ca va primi aceasta majorare incepand cu 01/01/2011,indiferent cand vor veni aceste diferente.Va redau o intervenrie simpla:

Rog sa aplicati prevederile art.169 din legea 263/2010 in dosarul nr.........

Multumesc mult pentru intelegere
28/02/2011 ora 11:32

RASPUNS: Sesizarea dvs. a fost înaintată Direcţiei Stabiliri şi Plăţi Beneficii pentru a fi verificate aspectele semnalate de dvs. şi pentru a se efectua recalcularea conform prevederilor art. 169 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice. 28.02.2011
Carp Mircea, utilizator