Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale renuntare functie administrator firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

renuntare functie administrator firma

buna ziua,

as dori o lamurire la urmatoarea problema: prietenul meu este administrator intr-o firma, la care este asociat impreuna cu alte 2 persoanei, doreste sa iasa din firma respectiva dar fara a le cere acordul si a avea implicit semnatura acestora.
exista vreo modaliatate de rezolvare a acestei situatii?

multumesc anticipat
La functia de administrator poate renunta, insa la calitatea de asociat mai greu... II trebuie ori acord ori hotarare judecatoreasca.
Exista posibilitatea renuntarii la mandat prin notificarea mandantului
Art. 1556 C Civil - Mandatarul poate renunţa la mandat, notificând mandantului renunţarea sa.
În aşa caz mandatarul rămâne către mandant răspunzător de daune, dacă renunţarea sa le căşunează, afară numai când el se află în neputinţă de a-şi continua mandatul fără o daună însemnată.

completare... ma refeream la functia de administrator
ContSters20980, utilizator
:offtopic: Completarea se face prin editarea mesajului anterior. Postarea unor mesaje consecutive e contrara regulamentului de postare. Multumesc.
ContSters20980, utilizator
Exista posibilitatea renuntarii la mandat prin notificarea mandantului
Art. 1556 C Civil - Mandatarul poate renunţa la mandat, notificând mandantului renunţarea sa.
În aşa caz mandatarul rămâne către mandant răspunzător de daune, dacă renunţarea sa le căşunează, afară numai când el se află în neputinţă de a-şi continua mandatul fără o daună însemnată.

completare... ma refeream la functia de administrator

multumesc pt rapuns, dar puteti fi putin mai explicit/a

multumesc inca o data,
ContSters20980, utilizator
Mai intai ar trebui sa ne spuneti daca administratorul are contract de munca sau de mandat. In al doilea caz e mult mai usor decat in primul.