Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA monogtrafie tva prestari servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

monogtrafie tva prestari servicii intracomunitare

o societate inreg in reg operatori intracomunitari emite pt partener din austria inreg ca platitor tva factura fara tva de 1000eur enecesar ca pe factura sa specifice scutit cu drept de deducere? se face taxare inversa? se depune decl 390 vies?
va multumesc
pe factura se specifica: neimpozabil in romania cf art. 133, alin 2 cod fiscal, iar operatiunea se decl. in 390.
nu se face taxare inversa pentru ca sunteti furnizor, nu beneficiar.
in decont baza impozabila se trece la rd. 3, 3.1