avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA monogtrafie tva prestari servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

monogtrafie tva prestari servicii intracomunitare

o societate inreg in reg operatori intracomunitari emite pt partener din austria inreg ca platitor tva factura fara tva de 1000eur enecesar ca pe factura sa specifice scutit cu drept de deducere? se face taxare inversa? se depune decl 390 vies?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: jester , utilizator 18:09, 22 Februarie 2011
pe factura se specifica: neimpozabil in romania cf art. 133, alin 2 cod fiscal, iar operatiunea se decl. in 390.
nu se face taxare inversa pentru ca sunteti furnizor, nu beneficiar.
in decont baza impozabila se trece la rd. 3, 3.1

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prestari servicii de publicitate catre o firma din gernania petricia petricia Buna ziua, Am rugamintea sa ma ajutati in urmatoarea problema: - o societate din Romania platitoare de TVA si inscrisa in registrul operatorilor ... (vezi toată discuția)
Prestare servicii - d300 mirelanicola.72 mirelanicola.72 va supun atentiei si va solocit ajutorul pentru urmatoarea situatie: o SC din Romania platitoare de TVA, beneficiaza de servicii efectuate de o SC din ... (vezi toată discuția)
Tva factura italia LIDEEAoffice LIDEEAoffice Am urmatoarea situatie: - am primit o factura de achizitie din Italia, cu TVA, pentru servicii de formare profesionala; - societatea (prin persoana ... (vezi toată discuția)