Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dupa 3 ani am realizat ca lucram la negru!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dupa 3 ani am realizat ca lucram la negru!

Pe 10/04/2008 m-am dus si m-am angajat la o firma de taximetrie(al carui nume deocamdata nu-l dau)si de la aceiasi data am inceput efectiv lucrul fara a beneficia de nici un fel de salariu,bonificatie sau concediu pana in ziua de azi.
Tot la cea data am semnat si un contract de munca insa......
Azi am aflat ca de fapt nu figurez ca muncind legal,ca nu exist in baza de date a ITM
Intrebarea mea este daca odata cu incetarea activitatii mele in firma respectiva pot cere daune si despagubiri pentru acesti 3 ani pierduti din viata,putand dovedii cu acte oficiale ca am activat in cadrul firmei(fiscalizarea nominala a aparatului de taxat,certificatul metrologic ce-mi poarta numele,amenzi de circulatie cu autoturismul firmei,etc)tinand cont si de faptul ca nu am posibilitatea de a-mi angaja un avocat platit.
Situatia este foarte complexa si implica si fraudarea statului prin neplata impozitelor aferente muncii depuse de mine si implicit ale incasarilor care clar nu erau trecute in contabilitate.
Sunt foarte constient de gravitatea afirmatiilor mele si sunt gata sa le sustin cu acte doveditoare.
Daca cineva este dispus sa ma reprezinte in fata unei instante judecatoresti cu reale sanse de a castiga procesul ce intentionez sa-l intentez,impotriva respectivei firme,si este de acord sa-si primeasca onorariul procent din valoarea
despagubirilor....astept un semn pentru discutii detaliate.
Mai mentionez in incheiere ca nu sunt un caz izolat si mult mai multe persoane sunt in aceasi situatie si lucreaza si in prezent in cadreul aceleiasi firme.Multi din ei sunt dispusi sa se alature actiunii mele si sa depuna marturie in favoarea mea in cazul in care var fi solicitati.
SPIREA, utilizator
Situatia Dvs. nu este nici complexa si nici izolata. Simplu si la obiect: depuneti urgent o sesizare la ITM, impreuna cu copiile tuturor actelor doveditoare. Daca mai cunosteti si alte persoane in situatia Dvs., convingeti-i sa procedeze la fel. ITM va demara o ancheta si va va comunica concluziile acesteia, dupa care va veti putea adresa instantei. Actiunea in instanta este scutita de taxe si aveti mari sanse sa vi se recunoasca integral timpul lucrat.
plangere la itm si cu ajutorul unui avocat mergeti in instanta.succes.
atticus a scris:

Situatia Dvs. nu este nici complexa si nici izolata. Simplu si la obiect: depuneti urgent o sesizare la ITM, impreuna cu copiile tuturor actelor doveditoare. Daca mai cunosteti si alte persoane in situatia Dvs., convingeti-i sa procedeze la fel. ITM va demara o ancheta si va va comunica concluziile acesteia, dupa care va veti putea adresa instantei. Actiunea in instanta este scutita de taxe si aveti mari sanse sa vi se recunoasca integral timpul lucrat.

Va multumesc pentru sfat dar sunt cel putin sceptic in privinta unui control de la ITM.Cu rusine trebui sa repet un lucru ce este mediatizat prin toate mijlocele,in ultimii ani si anume ca traim in Romania care din pacate pentru corupti si coruptie reprezinta raiul pe pamant!
In urma controlului cu siguranta totul ar fi ok si....,,Cainii latra ursul merge"!
O sa demarez probabil o actiune concertata,ITM,Garda financiara si OPC poate asa....
Ar avea cu siguranta succes si s-ar demasca o intreaga retea daca la control ar participa cele trei numite simultan si insotite de televiziuni dar....nu neincrederea si scepticismul celor ca mine(foarte multi dealtfel)tine in loc dezvoltarea moralitatii si a constiintei romanesti adormita de mult din pacate!
Cu respect incaodata multumiri pentru raspuns.
si in alte tari exista aceasta mentalitate a patronilor ce se cred stapanii lumii. dv cu documente doveditoare mergeti pana in panzele albe si nu renuntati la nici o ora muncita. din experienta personala va pot spune ca exista o solutie pozitiva pt dv.important e sa va mobilizati si sa aveti curaj si rabdare. va doresc numai bine.
matar a scris:

si in alte tari exista aceasta mentalitate a patronilor ce se cred stapanii lumii. dv cu documente doveditoare mergeti pana in panzele albe si nu renuntati la nici o ora muncita. din experienta personala va pot spune ca exista o solutie pozitiva pt dv.important e sa va mobilizati si sa aveti curaj si rabdare. va doresc numai bine.

Multumesc pentru sustinere si cu siguranta nu-mi lipseste curajul si voi merge pana la CEDO daca va fi nevoie.E dreptul si munca mea si asa cum un angajator stie sa ceara si trebui sa primeasca la fel si un angajat trebui sa fie respectat pentru munca si nu sa fie exploatat si tratat ca un sclav.Se pare ca putini au fost inspirati de filmul ,,Radacini" ce din pacate isi gaseste corespondent pana in zilele noastre.

Cu respect,Spirea