Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am lucrat câte o lună la două firme, dar la niciuna ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am lucrat câte o lună la două firme, dar la niciuna nu mi s-a făcut angajarea și nici nu mi-au plătit salariul. Cum îl recuperez?

Buna ziua.
am lucrat la doua firme,cate o luna la fiecare,si denfiecare data am constatat ca nu mi s-a facut angajarea,si nu am primit nici salarul.Cum as putea saa imi recuperez salarul?
Manuela Rășină, administrator
Nu ati semnat nici un contract de munca?Nu aveti un exemplar al contractului de munca?
Nu. Am făcut analizele la medicina muncii, și atât.
Pai atunci e o problema.Exista posibilitatea sa fi muncit la negru si atunci intrebarea e cum demonstrati ca ati muncit pentru a recupera salariul?Mergeti la ITM si interesati-va daca au fost incheiate contracte de munca pe numele dumneavoastra...daca nu.....nu stiu cat castig de cauza veti avea...
Munca la negru este sanctionata atat in dauna angajatorului , cat si a salariatului.

Banii pentru "munca la negru" sunt foarte greu de recuperat.... daca aveti martori care sa sustina ca ati lucrat la acei angajatori, atunci promovati o actiune in instanta.
Da. Numele meu, precum și semnătura mea, figurează pe înscrisuri.