avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... comert electronic
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

comert electronic

Buna ziua,
Am cateva intrebari despre legalitatea comertului electronic cu produse it. Firma exista deja, platitoare de TVA, inregistrata in reg operatiunilor intracomunitare si recent am completat si activitatea cu codul caen 4791. Intrebarile mele sunt:
1. Trebuie sa ma mai inregistrez pe undeva? ( pentru ca voi retine informatii cu caracter personal ale clientilor)
2. Se completeaza pt aceasta activitate vreo declaratie lunara/anuala? se tine contabilitatea separat a magazinului sau eventual doar o gestiune separata?
3. Exista impozite specifice unui magazin online?
4. Referitor la legalitatea efectuarii platilor trebuie sa indeplinesc niste conditii sau imi ajunge achizitionarea unei solutii integrate (gen GECAD ePayment)?
5 .In afara de un link vizibil catre adresa oficiala de web a Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor,denumirea societatii, forma juridica,capitalul social, sediu social, numarul din Registru Comertului si Codul unic de inregistrare...mai trebuie sa am ceva pe pagina de internet ca sa nu primesc vreo amenda?

Alte discuții în legătură

Comert on line bobams bobams Subiect: comert on line Buna ziua, Am cateva intrebari despre legalitatea comertului electronic cu produse it. Firma exista deja, platitoare de TVA, ... (vezi toată discuția)
Comert on line bobams bobams Buna ziua, Am cateva intrebari despre legalitatea comertului electronic cu produse it. Firma exista deja, platitoare de TVA, inregistrata in reg operatiunilor ... (vezi toată discuția)
Cod caen vanzare spatiu pe site miniabc miniabc Buna ziua, am o firma a carei activitate principala este comertul electronic (4791) pentru ca am un magazin online cu produse pentru copii. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)