Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit D101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

D101

Buna seara ,
va rog un sfat la urmatoarea situatie :
trim I imp.minim 550 achitat 550
trim II imp.minim 550 achitat 550
trim III imp.pe profit 566 achitat 566 ,deci in formularul 100 am declarat 1666 lei.Aici am calculat gresit impozitul pe profit si voi face rectificativa la sept.2010 cu 602 cat este corect impozitul pe profit ,v-a rezulta imp.declarat in 100 de 1702 .
In d101 imi da de rec.(asta dupa ce voi merge maine cu rectificativa ) 52 de lei .
Pt.per.fiscala 01.10.2010-31.12.2010 am pierdere :
V=15.189 lei
ch.=16.610 lei
Deci am pierdere la trim.IV de 1421 ,in D101 la rd.7 v-a ramane 0? iar cu cei 52 de lei din prima perioada fiscala voi face NC cu minus?
Am tot citit prin topic ,dar nu am gasit o situatie ca a mea.....la ora asta nici cu ochelari nu mai vad bine.....
Pana la 30.09.2010 aveti impozit calculat 1702. lei.Acesta este de plata.Diferenta de restituit 0 lei.
Pt.trim.4 tratati separat si nu aveti nimic de plata.
Va multumesc pt raspuns,dar am o nelamurire.Daca trec la randul 5 sec.C in D101 1702 cat am decl.prin formularul 100 imi da de recuperat 52 de lei.??!!Daca trec impozitul min de 1650(cat ar fii fost pe 3 trim ) imi da 0 lei.Cum este corect sa trec la randul 5?
#-o
La sectiunea C
Randul 5 - se inscrie suma reprezentand totalul sumelor inscrise la rd.2 „Suma de plata" din formularul 100 „Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de stat" reprezentand impozit pe profit sau plati anticipate in contul impozitului pe profit, declarate trimestrial. In situatia in care, in anul fiscal de raportare, sumele au fost corectate prin depunerea unei declaratii rectificative (formular 710 „Declaratie rectificativa"), se vor avea in vedere sumele corectate.