avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... apartament nelocuit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

apartament nelocuit

va rog, sa ma lamuriti daca pt un apartament nelocuit ,

1 . in lista de plata trebuie trecuta 1 singura persoana? daca da , exista vreun articol, lege care specifica acest lucru?
2. pierderile de apa sunt suportate si de catre proprietarii respectivului apartament?
3. pentru fondul de rulment este prevazuta o suma fixa?precizez ca la noi in asociatie nimeni nu are fond de rulment! nu s-a cerut!

4. vi se pare normal ca pt o suprafata utila de 42,82 mp, sa ai suprafata de incalzire de 37 mp? in situatia asta cred ca ar trebui sa avem toti peretii cu calorifere cred.

aceasta suprafata este prevazuta in lista de plata de 15 ani

deci nimeni nu si-a calculat SET-ul recent.

de unde pot afla exact suprafata de incalzire , din cartea tehnica? cine o detine ?

multumesc frumos!:(


P.S in suprafata utila nu este inclus si balconul. Se stie lucrul acesta!




Ultima modificare: Joi, 24 Februarie 2011
ContSters189595, utilizator
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 14:18, 26 Februarie 2011
1.daca nu locuieste nimeni -se trec 0 persoane .
2.daca are apometru , nu .
3.se hotaraste de asociatie in adunarea generala - folositor ptr. a plati la facturile catre terti (ptr. a nu fi penalitati, sau div.lucrari )
4.la balcon v-ati gandit ?
5.suprafata utila fara balcon
@cicidaniela

toti avem apometre, asta inseamna ca nu mai platim pierderile?

de unde stiu eu ca respectivului proprietar nu-i picura apa , de la robinet sau la W.C?
Daca toti au apometre, inseamna ca pierderile se impsrt la toti.
in cazul acesta nu aveti cum sa stabiliti , mergeti la urmatorul apometru - coloana sau bloc , depinde cum aveti - aici nu aveti cum decat impartind la toti .
daca-i picura la robinet sau wc - se inregistraza pe apometru personal.
doar daca picura in pereti nu puteti sti !
suprafata o gasiti in cartea tehnica, pe care o detine proprietarul imobilului.

Alte discuții în legătură

Caldura la metru patrat laurentiuo laurentiuo stiu ca energia termica (caldura) se imparte la metri patrati pe care ii are fiecare apartament. intrebarea mea este: se imparte si la metrii patrati care ... (vezi toată discuția)
Balcoane si logii incalzite ( inchise ) Jean Valjean Jean Valjean Buna seara. Va supun atentiei urmatoarea intrebare. Care este baza legala pentru a modifica si a pune la intretinere suprafata incalzita ( balcoane, loggii, ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli incalzire Vlad Emil Vlad Emil Consider eronata raportarea la suprafata utila pt.calcularea sumei de plata pt. incalzire,deoarece ,la noi in bloc,un aprt. cu 3 camere plateste lunar de 2,17 ... (vezi toată discuția)