Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... apartament nelocuit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

apartament nelocuit

va rog, sa ma lamuriti daca pt un apartament nelocuit ,

1 . in lista de plata trebuie trecuta 1 singura persoana? daca da , exista vreun articol, lege care specifica acest lucru?
2. pierderile de apa sunt suportate si de catre proprietarii respectivului apartament?
3. pentru fondul de rulment este prevazuta o suma fixa?precizez ca la noi in asociatie nimeni nu are fond de rulment! nu s-a cerut!

4. vi se pare normal ca pt o suprafata utila de 42,82 mp, sa ai suprafata de incalzire de 37 mp? in situatia asta cred ca ar trebui sa avem toti peretii cu calorifere cred.

aceasta suprafata este prevazuta in lista de plata de 15 ani

deci nimeni nu si-a calculat SET-ul recent.

de unde pot afla exact suprafata de incalzire , din cartea tehnica? cine o detine ?

multumesc frumos!:(

P.S in suprafata utila nu este inclus si balconul. Se stie lucrul acesta!

ContSters189595, utilizator
1.daca nu locuieste nimeni -se trec 0 persoane .
2.daca are apometru , nu .
3.se hotaraste de asociatie in adunarea generala - folositor ptr. a plati la facturile catre terti (ptr. a nu fi penalitati, sau div.lucrari )
4.la balcon v-ati gandit ?
5.suprafata utila fara balcon
@cicidaniela

toti avem apometre, asta inseamna ca nu mai platim pierderile?

de unde stiu eu ca respectivului proprietar nu-i picura apa , de la robinet sau la W.C?
Daca toti au apometre, inseamna ca pierderile se impsrt la toti.
in cazul acesta nu aveti cum sa stabiliti , mergeti la urmatorul apometru - coloana sau bloc , depinde cum aveti - aici nu aveti cum decat impartind la toti .
daca-i picura la robinet sau wc - se inregistraza pe apometru personal.
doar daca picura in pereti nu puteti sti !
suprafata o gasiti in cartea tehnica, pe care o detine proprietarul imobilului.