Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa postului

Buna ziua, as dori sa stiu daca in calitate de director o persoana poate trece in fisa postului unui angajat atributii noi , avand in vedere ca acesta are studiile si competenta necesara? Iar in cazul in care acest lucru este posibil ce consecinte atrage refuzul angajatului?
Chiar daca ma raportez la prevederile legale pe care le invocati in sprijinul opiniei dvs., tot nu va pot da dreptate.
Asa cum ati aratat, art. 40 prevede ca:
(1) Angajatorul are, în principal, următoarele drepturi:
........................................................................
b) să stabilească atribuţiile corespunzătoare pentru fiecare salariat, în condiţiile legii şi/sau în condiţiile contractului colectiv de muncă aplicabil, încheiat la nivel naţional, la nivel de ramură de activitate sau de grup de unităţi;
c) să dea dispoziţii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalităţii lor.

Deci, atributiile pot fi stabilite in conditiile legii, care lege dispune ca acestea sa fie stabilite prin CIM, asa cum am aratat.
Pe de alta parte, dispozitiile cu caracter obligatoriu pot fi date sub rezerva legalitatii lor, iar legea dispune ca acestea trebuie sa fie in conformitate cu atributiile cuprinse in CIM, mai exact in fisa postului.
Pe de alta parte, sunt convins ca, in momentul in care Romania va deveni o tara bananiera, moment care, fie vorba intre noi, nu este departe, angajatorul va avea posibilitatea de a modifica unilateral fisa postului salariatului.
Tiberiu Savoaia, Avocat

Art. 40 prevede ca:
(1) Angajatorul are, în principal, următoarele drepturi:
........................................................................
b) să stabilească atribuţiile corespunzătoare pentru fiecare salariat, în condiţiile legii şi/sau în condiţiile contractului colectiv de muncă aplicabil, încheiat la nivel naţional, la nivel de ramură de activitate sau de grup de unităţi; ..

Din acest text de lege, nu rezulta acordul salariatului pentru stabilirea atributiilor corespunzatoare postului ocupat ... prin urmare, daca angajatorul are acest drept , atunci nu cred ca este necesar acordul salariatului ...