avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA inregistrare tva respins la rambursare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

inregistrare tva respins la rambursare

Ma confrunt cu situatia in care o firma a solicitat pentru rambursare de tva,suma de de 22.137 lei.Se resping 19409 lei deoarece a achizitionat marfuri de la o societate care era radiata ( s-a dispus control incrucisat si nu au mai fost gasiti administratorii) si s-a aprobat suma de 2728 lei.Cum inregistrez tva-ul respins ?
Daca il inregistrez prin ct 635,nedeductibil,dispare din sold,dar el nu se constituie in tva de plata? Trebuie sa se regaseasca in ct.4423.Cei de la finante au inregistrat actul de control si in fisa pe platitor este bine,trebuie sa fie corecta si balanta.Am mai avut rambursari cu sume restituite sau compensate,asemenea speta nu am mai intalnit...
Cel mai recent răspuns: Performia Finance , Contabil 15:51, 28 Februarie 2011
Nu are de ce sa devina TVA de plata, deoarece nu-l datorati efectiv. Va reduceti suma TVA-ului de recuperat pana la nivelul sumei aprobate. Utilizarea contului 635 din punctul meu de vedere a absolut corecta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regularizari solduri/31.12.2010 camicami camicami Spuneti-mi,va rog,cat de corect (legal) din punct de vedere fiscal,este,modul in care incerc eu sa regularizez niste ramasite din solduri ptr. a reflecta ... (vezi toată discuția)
Regularizari solduri/31.12.2010 camicami camicami Spuneti-mi,va rog,cat de corect (legal) din punct de vedere fiscal,este,modul in care incerc eu sa regularizez niste ramasite din solduri ptr. a reflecta ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit profit trim 4 JENIFER JENIFER Sa presupunem ca pe trim 4 avem urmatoarea situatie: ct 121=100 lei ct 623-protocol=20 lei protocol nedeductibil la trim 4=20-(100+20)*2%=17.6 lei tva pt ... (vezi toată discuția)