Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA inregistrare tva respins la rambursare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

inregistrare tva respins la rambursare

Ma confrunt cu situatia in care o firma a solicitat pentru rambursare de tva,suma de de 22.137 lei.Se resping 19409 lei deoarece a achizitionat marfuri de la o societate care era radiata ( s-a dispus control incrucisat si nu au mai fost gasiti administratorii) si s-a aprobat suma de 2728 lei.Cum inregistrez tva-ul respins ?
Daca il inregistrez prin ct 635,nedeductibil,dispare din sold,dar el nu se constituie in tva de plata? Trebuie sa se regaseasca in ct.4423.Cei de la finante au inregistrat actul de control si in fisa pe platitor este bine,trebuie sa fie corecta si balanta.Am mai avut rambursari cu sume restituite sau compensate,asemenea speta nu am mai intalnit...
Nu are de ce sa devina TVA de plata, deoarece nu-l datorati efectiv. Va reduceti suma TVA-ului de recuperat pana la nivelul sumei aprobate. Utilizarea contului 635 din punctul meu de vedere a absolut corecta.