Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale persoana cu handicap
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

persoana cu handicap

Buna , m-a numesc Mihai si sunt o persoana cu handicap accentuat,mentionez ca detin certificatul de handicapat din anul 2010 si mergand cu el la primarie am fost scutit de plata impozitului la locuinta si teren intravilant si extravilant pe anul 2010 iar acum cand am mers sa depun certificatul pentru anul 2011 m-i sa spus ca nu beneficiez de scutire si la terenul extravilant (desi in lege scrie ca sunt scutit de impozit pe cladire si teren) iar ca in 2010 am beneficiat de scutire dintr-o gresala.In speranta unei lamuriri va multumesc anticipat.Cu stima.
Scutirea de la plata impozitului pe teren se aplică doar terenului aferent clădirii utilizate ca domiciliu de aceste persoane cu handicap.