Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema mostenire urgent
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema mostenire urgent

Sunt mostenitorul Testamentar al unei vecine. Nu sunt ruda cu ea. Nu mai are alti mostenitori, urmasi. Sotul ei a decedat in anul 2000 si i-a lasat ei un testament prin care ii lasa casa si contul bancar. Sotia(vecina) a decedat in anul 2010. Am gasit printre acte , niste proprietati confiscate de stat pana in 1989 care apartineau sotului si mamei acestuia. El a facut cereri de despagubire pe baza legii 112/1995 dar numai pentru 2 case a primit banii in 1999, iar la o alta i-a fost respinsa cererea. El in 2000 a decedat si nimeni nu a mai facut nimic pana in prezent. Vreau sa stiu daca eu pot beneficia si de pe urma sotului si unde ma pot adresa sa clarific situatia??? MULTUMESC
Este interesant de stiut daca in testament se individualizeaza bunurile mostenite sau nu.
avvalentina, utilizator
In testament scrie: " Las la data decesului meu toate bunurile mobile si imobile, ce se vor gasi in patrimoniul meu". Este facut de sotie catre mine la notariat.
trebui sa faceti dv mostenire dupa vecina ca sa poti face dova calitatii de mostenitor , si apoi sa face-ti toate demersurile pentru despagubire , pentru ca in cazul in care trebui facut supliment la mostenire sotului dv faceti dovada calitatii de mostenitor conform certificatului emis de notar