Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Procentul de diminuare a pensiei anticipate partiale
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Procentul de diminuare a pensiei anticipate partiale

Buna seara. In august anul acesta, implinesc 55 de ani si termin si perioada de 12 luni de somaj avand in totalitate 35 de ani de munca. Stiti cu cat voi fi penalizata daca imi depun actele de pensionare partial anticipata in februarie 2012 ?
45% (60 luni x 0,75%)
Art.65 (4) Cuantumul pensiei anticipate parțiale se stabilește din cuantumul pensiei pentru limită de vârstă care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare lună de anticipare, până la îndeplinirea condițiilor pentru obținerea
pensiei pentru limită de vârstă.

daca am nevoie de de un stagiu de 30 ani si 6 luni fara stagii asimilate (facultate, somaj) si eu am 34 de ani pe cartea de munca, nu se scad din cele 60 de luni ?
Procentul de diminuare nu are legatura cu stagiul, are legatura cu varsta standard de pensionare. Conditiile privitoare la realizarea stagiului minim de cotizare si a stagiului complet de cotizare le indepliniti.

Nu indepliniti, pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta, conditia privitoare la varsta standard de pensionare de 60 de ani si 6 luni. Cele 60 de luni reprezinta cei 5 ani prevazuti la art. 65, alin. (1) din Legea nr. 263/2010, respectiv perioada (inaintea implinirii varstei standard de pensionare) de la care vi se cuvine pensia anticipata partiala.
Gabriela Pintea, Consilier juridic