avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Procentul de diminuare a pensiei anticipate partiale
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Procentul de diminuare a pensiei anticipate partiale

Buna seara. In august anul acesta, implinesc 55 de ani si termin si perioada de 12 luni de somaj avand in totalitate 35 de ani de munca. Stiti cu cat voi fi penalizata daca imi depun actele de pensionare partial anticipata in februarie 2012 ?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 01:30, 26 Februarie 2011
45% (60 luni x 0,75%)
Art.65 (4) Cuantumul pensiei anticipate parțiale se stabilește din cuantumul pensiei pentru limită de vârstă care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare lună de anticipare, până la îndeplinirea condițiilor pentru obținerea
pensiei pentru limită de vârstă.

daca am nevoie de de un stagiu de 30 ani si 6 luni fara stagii asimilate (facultate, somaj) si eu am 34 de ani pe cartea de munca, nu se scad din cele 60 de luni ?
Procentul de diminuare nu are legatura cu stagiul, are legatura cu varsta standard de pensionare. Conditiile privitoare la realizarea stagiului minim de cotizare si a stagiului complet de cotizare le indepliniti.

Nu indepliniti, pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta, conditia privitoare la varsta standard de pensionare de 60 de ani si 6 luni. Cele 60 de luni reprezinta cei 5 ani prevazuti la art. 65, alin. (1) din Legea nr. 263/2010, respectiv perioada (inaintea implinirii varstei standard de pensionare) de la care vi se cuvine pensia anticipata partiala.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Februarie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata mystycum mystycum Buna seara,va supun atentiei urmatoarea situatie:tatal meu implineste luna aceasta pe 27 ,63 de ani cu o vechime in munca de 42 ani.As dori sa stiu cand poate ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala mystycum mystycum buna ziua,am si eu o rugaminte.Tatal meu are 61 ani si o vechime totala in munca de 40 ani.as dori sa stiu daca si in ce conditii se poate pensiona anticipat ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala ContSters295942 ContSters295942 Buna ziua Sunt femeie nascuta in 23noiembrie 1957 am 26de ani lucrati pina in 2011din care 13 ani grupa a 2-a va rog sa-mi spuneti cind pot iesi la pensie ... (vezi toată discuția)