avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... AVOCAT - CONSULTANT FISCAL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

AVOCAT - CONSULTANT FISCAL

Am si eu o intrebare , va rog frumos sa-mi spuneti daca profesia de avocat este compatibila cu calitatea de consultant fiscal? Adica as vrea sa stiu daca poti fi in acelasi timp avocat si poti da exament pentru consultant fiscal?Stiu ca ai voie sa fii asociat in firma dar nu administrator etc Astept raspuns , va multumesc !
Un avocat nu poate fi consultant fiscal. Intrucat, in vederea inscrierii la examen de Consultant Fiscal cadidaţii persoane fizice sunt obligate să indeplinească cumulativ urmatoarele condiţii:
a) să fie licenţiaţi ai unei facultăţi cu profil economic;
b) să aibă o experienţă de minimum 5 ani dupa obţinerea licenţei în una dintre următoarele activităţi:
- elaborarea,avizarea,aprobarea sau aplicarea legislaţiei fiscale,
- servicii de administrare a legislatiei fiscale,
- elaborarea şi aplicarea reglementărilor contabile
- activitatea financiar-contabilă;
c) să nu aibă antecedente penale;
d) să aibă capacitate deplină de exerciţiu.

Va multumesc pentru raspuns , insa tin sa mentionez ca am terminat si facultatea de management financiar contabil si am si experienta in activitatea financiar-contabila , asa se poate?#-o este compatibila cu profesia de avocat?
Daca indeplinesti conditiile scrise de Elis
licentiat in economie, vechime 5 ani si fara antecedente penale.
De ce sa fie incompatibila??
LEGEA nr. 51 din 7 iunie 1995 pentru organizarea şi exercitarea profesiei de avocat - Republicare *)

Art. 14
Exercitarea profesiei de avocat este incompatibilă cu:
a)activitatea salarizată în cadrul altor profesii decât cea de avocat;
b)ocupaţiile care lezează demnitatea şi independenţa profesiei de avocat sau bunele moravuri;
c)exercitarea nemijlocită de fapte materiale de comerţ.

Art. 15
Exercitarea profesiei de avocat este compatibilă cu:
a)calitatea de deputat sau senator, consilier în consiliile locale sau judeţene;
b)activitatea didactică universitară şi de cercetare de specialitate juridică;
c)activitatea literară şi publicistică;
d)funcţia de arbitru, mediator sau conciliator, în condiţiile legii.

astfel consider ca NU !!!

Multumesc sserafim dar in acelasi timp :
Exercitarea profesiei de avocat este incompatibilă cuactivitatea salarizată în cadrul altor profesii decât cea de avocat, cu ocupaţiile care lezează demnitatea şi independenţa profesiei de avocat sau bunele moravuri şi cu exercitarea nemijlocită de fapte materiale de comerţ.

Exercitarea profesiei de avocat este compatibilă cu: calitatea de deputat sau senator, consilier în consiliile locale sau judeţene, cu activităţi şi funcţii didactice în învăţământul juridic superior, cu activitatea literară şi publicistică, cu calitatea de arbitru, mediator, conciliator sau negociator, consilier fiscal, consilier în proprietate intelectuală, consilier în proprietate industrială, traducător autorizat, administrator sau lichidator în cadrul procedurilor de reorganizare şi lichidare judiciară, în condiţiile legii.

Multumesc si tie ghola , deci tu consideri ca nu este incompatibila , nu?

Alte discuții în legătură

Compatibilitatea intre profesia de consilier juridic si avocat?! Brigitta-Greta Brigitta-Greta Buna ziua! As avea o intrebare. Daca stiu bine, nu poti fi in acelasi timp atat avocat cat si consilier juridic. Anul acesta am terminat Facultatea de Drept, ... (vezi toată discuția)
poti profesa ca avocat si contabil in acelasi timp? IrinaAlexa IrinaAlexa Buna ziua Poti sa fii avocat si contabil in acelasi timp? Multumesc (vezi toată discuția)
Avocat si contract de munca marianicoo marianicoo as vre sa stiu daca un avocat care este membru in barou (doar cu numele) are dreptul ,sau e legal sa fie si angajat cu contract ind.de munca. (vezi toată discuția)